Uludağ’da oteller doğalgaz bekliyor

Çevre kirliliği ve trafik yoğunluğunun önlenmesi için oteller bölgesine doğal gaz hattının ulaştırılması isteniyor.

Kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ’da LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) ve LPG’nin (sıvılaştırılmış petrol gazı) yanı sıra fuel-oil ile ısıtılan otellerin işletmecileri, çevre kirliliği ve yakıt nakliyesinin yarattığı trafik yoğunluğunun önlenmesi için oteller bölgesine doğal gaz hattının ulaştırılmasını istiyor.

Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GÜMTOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Uludağ sorumlusu Haluk Beceren, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Uludağ’da Milli Park çalışmalarına 1958 yılında başlandığını anımsatarak, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın 1961’deki onayıyla bu bölgenin Milli park ilan edildiğini belirtti.

Beceren, Milli Park sınırlarının 1996 yılında genişletildiğini ve bugünkü haliyle toplam 12 bin 732 hektarlık alana ulaştığını kaydeden Beceren, ”beyaz cennet”in şu anda Türkiye’nin en önemli kayak ve kış turizm merkezlerinden birisi haline geldiğini ifade etti.

Bu hızlı gelişime rağmen, altyapı sorunlarının tam anlamıyla çözümlenemediğine işaret eden Beceren, bu sorunlar arasında en önemlilerinden birinin de ısınma sorunu olduğunu vurguladı.

Haluk Beceren, hava sıcaklığının eksi 15 dereceleri bulduğu oteller bölgesinde, işletmelerdeki genel mekan sıcaklığını 20-25 derecede tutmak zorunda olduklarına dikkati çekerek, ayrıca odalara da 24 saat boyunca sıcak su vermek durumunda bulunduklarını kaydetti.

Uludağ’da ısınmanın, şu anda bazı tesislerde fuel-oil ile bazı tesislerde ise LPG ve LNG tanklarına depolanan gazla sağlandığını anlatan Beceren, şöyle konuştu:

”Isınma konusunda Uludağ’da büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Özellikle fuel-oil yakıtı kullanan tesislerin yol açtıkları çevre ve hava kirliliği, Uludağ’ın imajını zedelemektedir. Ayrıca, Uludağ’a tankerlerle LPG, LNG ve fuel-oil taşınması nedeniyle yolda da trafik yoğunluğu yaratılmaktadır. Uludağ birinci ve inşası devam eden ikinci gelişim bölgesinde toplam 22 özel ve 13 kamu kurum tesisin de yaz kış yakıta ihtiyacı olduğuna göre, Uludağ’a mutlaka doğal gaz getirilmelidir. Böylelikle hem ülke ekonomisi kazanmalı hem çevre kirliliği ve hava kirliliği Uludağ gibi gözde bir merkezde görülmemelidir.”

Haluk Beceren, bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlara görev düştüğünü ifade ederek, ”Çözüm, Bursa’dan Uludağ’a doğal gaz hattı çekilmesidir. İşletmeciler olarak Uludağ’a doğal gaz gelmesini dört gözle bekliyoruz. ‘Beyaz cennet’ doğal gaz ile ısınmaya başladığında çok daha güzel ve temiz bir yer haline gelecek” dedi.