Uluslararası Erbil Tarım ve Gıda Fuarı açıldı

Irak'ın kuzeyinde bulunan Erbil şehrinde, Uluslararası Tarım Fuarı açıldı.

Irak’ın kuzeyinde bulunan Erbil şehrinde, Uluslararası Tarım Fuarı açıldı.

Bugün, Bölgesel Kürt Yönetimi Tarım ve gıda Bakanı Sirwan Baban, Sanayi ve Ticaret Bakanı Sinan Çelebi, Hükümet Sözcüsü Sefin Dizeyi ve Dış İlişkiler Sorumlusu Felah Mustafa’nın katılımı ile İFP Fuarcılık tarafından düzenlen Uluslararası Erbil Tarım ve Gıda Fuarı kapısını misafirlerine açtı.

Fuarda, tarım ve gıda sektöründe çalışan toplam 320 yerli ve yabancı firma ve 27 farklı ülke ürünlerini sergiliyor. Altıncısı düzenlenen fuardaki ürünlere katılımcılar tarafından yoğun ilgi gösteriliyor. Sadece tarım ve gıda malzemeleri ile sınırlı kalmayan Uluslararası Erbil Tarım ve Gıda Fuarı’nda paketlemenin yanı sıra, Bölgesel Kürt Yönetimi bakanlıkları da stand açtı.

City Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hazar Sencawi Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada, ”Bu bölgede tarım faaliyetleri çok az olduğundan dolayı bu bölgelerde yatırım yapmayı amaçlıyoruz. Onun yanında tarım sektöründe gerek teknolojik, gerekse üretim alanlarda bölgede yenilikler yapmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Başka bir firmanın katılımcısı Mehmet Soydan ise, ”Fuarın ülkeler bazında ayrılmış olması bizim için iyi oldu ,Bütün Türklerin bir arada, bütün İranlıların bir arada olması iyi bir özellik oldu; çünkü gelen katılımcılar belirli bir pazar alanında kendisi çalışmak istiyorsa bu olanlar için bir avantaj sağladı.” ifadelerini kullandı.