Uluslararası kadın ticareti operasyonu

Uluslararası kadın ticareti operasyonu

İstanbul’da, kadın tacirlerine yönelik düzenlenen ‘kedi’ operasyonu kapsamında uluslararası beyaz kadın ticareti yaptığı belirlenen ve 10 gün önce çökertilen şebekenin elebaşlarından olduğu öne sürülen Ukrayna uyruklu Türk vatandaşı Deniz B. yakalandı.
İstanbul’un çeşitli semtlerinde gerçekleştirilen 21’i erkek olmak üzere toplam 78 kişinin yakalandığı eş zamanlı operasyonlardan son anda kaçmayı başaran Ukrayna uyruklu Tamila A. yakalandı. Tamila’nın yıllar önce bir Türkle evlenerek Türk vatandaşlığına geçtiği ve Deniz B. ismini aldığı tespit edildi. Deniz B’nin Bakırköy’de saklandığı evi belirleyen Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, dün gece yaptığı operasyonla Deniz B.yi gözaltına aldı. Daha önce yapılan operasyonda çetenin elebaşı olduğu belirlenen 33 yaşındaki Ejder T.’nin Deniz B. aracılığıyla Moldova, Rusya ve Ukrayna gibi ülkelerden getirttiği kadınlara sahte pasaport ve kimlik hazırlayarak fuhşa zorladığı belirlenmişti. Uluslararası fuhuş çetesinin telefon görüşmelerinde açık vermemek için hayat kadınlarını ‘Kedi’ olarak adlandırdığı emniyet kayıtlarına geçmişti. Ejder T.’nin kadın satıcılarına sattığı kadınlar için 8 ila 10 bin dolar aldığı öne sürülmüştü.

Emniyet Müdürlüğü’ne getirilerek sorgulanan Deniz B., emniyetteki işlemlerinin ardından Bakırköy Adliyesi’ne gönderildi.