Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı kapılarını açıyor

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) koordinasyonunda, Gaziantep Halıcılar Dokumacılar ve Benzeri esnaf odası işbirliği ile düzenlenen ve Marka Fuarcılık tarafından organize edilen Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı, yarın kapılarını 6'ncı kez açacak.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) koordinasyonunda, Gaziantep Halıcılar Dokumacılar ve Benzeri esnaf odası işbirliği ile düzenlenen ve Marka Fuarcılık tarafından organize edilen Uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı, yarın kapılarını 6’ncı kez açacak.

GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, Ortadoğu Fuar Merkezi’nde düzenlenecek fuarın, kentin halı sektöründe dünya genelindeki yerini göstermesi açısından büyük önem taşıdığını söyledi. 4 gün açık kalacak fuarda 154 katılımcının yer alacağını kaydeden Bartık, “Artık dünyada ve Belçika dahil halıda söz sahibi ülkelerde bile halı denildiği zaman akla Gaziantep geliyor. Bu gurur verici bir gelişme. Kentimizin son dönemde üretim ve pazarlama kapasitesi bakımından halı sektöründe dünyanın başkenti olarak anılması ve emin adımlarla bu yolda emin adımlarla ilerlemesi bizleri gururlandırmaktadır.” dedi.

Dünyadaki parça halı üretiminin yüzde 40’ını karşıladıklarını belirten Bartık, “Geçtiğimiz yıl yüzde 20 büyüyen Gaziantep halı sektöründe dünya liderliğine oturduğu bir dönemde uluslararası Ortadoğu Halı Fuarı’nı 6’ncı kez gerçekleştiriliyor. Gaziantep’in toplam ihracatının yüzde 25’ini tek başına gerçekleştiren halı sektörü geçtiğimiz yıl Ortadoğu ülkeleri, ABD, Rusya başta olmak üzere 125 ülkeye 1 milyar 481 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken, bu yılın ilk 7 ayında ise bölgemizden yapılan toplam ihracatın yüzde 16’lık kısmı halı sektörü tarafından gerçekleştirilmiştir. Yine bölgemizden Ocak-Ağustos döneminde gerçekleştirilen toplam 5 milyar 433 bin dolarlık ihracatın 968 bin 598 dolarlık kısmı halı sektörü tarafından gerçekleştirilmiştir. Direkt olarak 20 bin, yan sanayi de 20 bin olmak üzere toplamda 40 bin kişi istihdam edildiği kentimiz halı sektörü markaları ile ülkemizde ve dünyada adından başarı ile söz ettirmeye devam ediyor.” diye konuştu.