Ulusoy: ”Kaybeden Türk Futbolu olacak’

Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Türkiye'de federasyonla ilgili yaşanan olayları "talihsizlik" olarak nitelendirdi.

31. UEFA Kongresi için Almanya’nın Düsseldorf kentinde bulunan Haluk Ulusoy, Türk ve yabancı gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk futbolunun geleceği için karşılıklı savaşın bitmesinin gerektiğini bildirdi.

Başbakan Yardımcısı ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile adalarında yaşanan olaylarda kaybedenin Türk futbolu olacağını savunan Ulusoy, “Yaşadığımız olayları talihsizlik olarak nitelendiriyorum. Geçen yıl seçime girdik ve kazandık. Bana güvendiler ve beni seçtiler. Bugün de burada Türkiye Futbol Federasyonu’nu temsil ediyorum. Ancak maalesef seçildiğimiz günden bu yana durmak bilmeyen aleyhime gereksiz bir kampanya başlatıldı. Lüzumsuz ve gereksiz bir kampanyaydı bu. Ama biz görevimizin başındayız. Yurtiçinde ve yurtdışında Türk futbolunu en iyi şekilde temsil ettiğimize inanıyoruz. Bu mücadelenin sonundan alnımızın akıyla çıkacağımızı düşünüyoruz.” dedi.

Futbolun ülkemizde çok sevildiğini, tartışmaların da bu yüzden bol olduğunu belirten Ulusoy, ”Türkiye’de mücadele hiç bitmiyor. Ama Türk futbolunun geleceği için karşılıklı savaşın bitmesi gerekir. Bu durum UEFA’daki konumuzu da etkiliyor. Burada herkes ne olup bittiğini biliyor. Bugün Polonya Federasyonu Başkanı bana ‘Ülkenizde olanların aynısı bizde de oldu’ dedi. Makedonya Federasyonu Başkanı da aynı durumdan muzdarip. UEFA ve FIFA, ülkemizde olanları yakından izliyor ve spora siyasetin karışmasına kesinlikle karşı geliyorlar. Michel Platini, Lennart Johansson ve Sepp Blatter, Türkiye’de nelerin olduğunu çok iyi biliyorlar. Biraz daha dikkatli olmamız gerekir. Yoksa kaybeden Türk futbolu olacak. Daha sağduyulu olmamız lazım. Türk futbolu yurtdışında çok seviliyor ve hiç kimse bu olayları tasvip etmiyor.” diye konuştu.

– ŞENES ERZİK BU YARIŞTA YALNIZ BIRAKILDI –

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik’e Türkiye’den çok az destek verildiğine üzüldüğünü belirten Ulusoy, Erzik’in yeniden UEFA yönetimine seçileceğine inandığını söyledi. Erzik’e kendilerinden başkasının destek vermediğini ifade eden Ulusoy, şöyle konuştu;

“Türkiye’den hiçbir destek görmedi. Bunu kendine sorması lazım. Yarın seçim var, hiçbir kurum ve kuruluştan Şenes beye destek gelmedi. Ona daha fazla destek verilmesi gerekiyordu. Ben ve yönetimim dışında destek veren olmadı. Onun için yollara çıktım. Aslında baktığımız zaman ülkelerin kendi adayları için yoğun bir lobi çalışması yürüttüklerini gördüm. Örneğin Fransa spor bakanı beni ülkesine davet edip Platini’ye destek olmak için benim ayağıma kadar gelip lobi çalışması yaptı. Platini de benim can dostum. Yıllardır tanıdığım bir kardeşim. Bizim ülkemizi çok seviyor. Ben Şenes Erzik’in ülkesinden çok az destek görmesine üzüldüm.”

Daha önce 21 ülkeye giderek federasyon başkanlarıyla görüştüğünü, Şenes Erzik’e destek olmaları için lobi çalışmalarında bulunduğunu belirten Ulusoy, Erzik’in Avrupa ve dünya futboluna hizmet vermiş çok deneyimli bir futbol adamı olduğunu kaydetti.

Seçimlerde her iki tarafın da şanslarını eşit gördüğünü ve kazanan tarafın ancak 5 oy farkla seçilebileceğini belirten Ulusoy, diğer ülkelerin tek bir başkana destek vermekten çekindiklerini söyledi. Ulusoy, “Çünkü destek verdikleri kişi seçilmezse başlarına birşey gelmesinden korkuyorlar. Ülke olarak Şenes Erzik’e daha fazla destek vermemiz gerekiyordu” diyerek sözlerini tamamladı.