Ulusoy: Oyumuzu Platini’ye verdik

UEFA yönetim kuruluna yeniden seçilen Şenes Erzik, yükünün ağırlaştığını belirterek, "Çatlak seslere cevap verdik" dedi.

UEFA yönetim kurulu seçimlerinmde en çok oy alan ikinci üye olan Şenes Erzik, seçim sonrası Türk gazetecilerine yaptığı açıklamada, tekrar UEFA yönetimine seçilmekten dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, “Türk futbolu açısından son derece mutluyum. 16 yıl sonra görev sürem dört yıl daha uzadı. Bana oy veren yada vermeyen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

16 yıl sonra ilk kez başkanlık seçimi olduğunu hatırlatan Erzik, bu seçimde performansa göre değil gruplaşmalara göre oy verildiğini kaydetti.

ÇATLAK SESLERE EN GÜZEL CEVAP

Kendisi hakkında çıkarılan bazı çatlak seslerin cevabını bugün verdiklerine işaret eden Erzik, “Türkiye adına gurur duyuyorum. Haluk Ulusoy ve ekibi de bana çok destek verdi. Babası hastayken tüm programlarını değiştirdi ve benimle dolaştılar. Çok bölünmeler vardı. Yaptıklarından ötürü Allah Razı olsun” diye konuştu.

Seçimin en güzel yanının Platini’nin başkan seçilmesinden sonra Johansson ile oturup konuşması olduğunu ifade eden Erzik, “Platini’nin tecrübesi çok yok. 4 yıldır birlikteyiz. Platini’ye yardımcı olmak için daha fazla yükümüz arttı” dedi.

TÜRKİYE’DE PLATİNİ’Yİ TANIDIĞINI İDDİA EDENLERE PRİM VERİLMEMELİ

Türkiye’de Platini’yi tanıdığını iddia eden insanlara fazla prim verilmemesi gerektiğine dikkati çeken Erzik, “Platini aday olmadan önce Türkiye’ye gelip bana danıştı. İlk isim bendim. Kendisine de sorabilirsiniz. Türkiye’de senden başka iyi tanıdığım kimse yok dedi. Sensiz bu işi yapamam engin deneyimin var. İlk seçimde aday olmamasını tavsiye eden ve uygulattıran benim. Johansson’a da ben bizzat telefon edip (Platini’yi bir otur dinle) dedim oda dinledi ve bugünlere geldik. Sonra 4 yıl hem FIFA’da hemde UEFA’da çalışarak tecrübe edindi” dedi.

Erzik hedefinin Türkiye ve Avrupa futbolu için en iyisini yapmak olduğunu belirterek, Platini’nin şu anki görev dağılımını koruyacağını tahmin ettiğini sözlerine ekledi.

HALUK ULUSOY

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ise Şenes Erzik’in tekrar UEFA yönetim kuruluna seçilmesinden dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, “Türk futbolu adına çok güzel bir gün. Muhakkak bu gururu en fazla taşımayı ben de hak ettiğime inanıyorum. Şenes başkanıma destek için 30’u aşkın ülkeyi 3 ayda dolaştım. Daha önceki dönemimden tanıdığım federasyon başkanlarının ayağına gittim ve destek istedim. UEFA’da çok tecrübe kazanmış olan Şenes Erzik her şeyin en güzeline layık. Daha dört yıl ülkemi temsil etmesine gerektiğine inanıyordum” dedi.

BİZDEN BAŞKA DESTEK VEREN OLMADI

Türkiye’de kendilerinden başka kimsenin Şenes Erzik’e destek vermemesinden yakınan Ulusoy, “Türkiye’de spora yön verenler maalesef yeterince Şenes Erzik’e destek vermedi. Medyası olsun, Bakanı olsun, bizden başka kimse kendisine destek vermedi. Ancak biz çalışmalarımızın meyvesini aldık” diye konuştu.

OYUMUZU PLATİNİ’YE VERDİK

Seçimlerde TFF olarak oylarını Platini’ye verdiklerinin altını çizen Ulusoy, “Futbolun merkezi olan İsviçre bile seçilemedi. Seçim son ana kadar çalışılması gereken bir olay. Kulis ve çalışmalar her an her dakika yapıldı. Gördük ki 4 oy farkla kazandı Platini. Burada bizim verdiğimiz desteğin önemi ortaya çıktı. Çünkü bizim vereceğimiz kararı bekleyen bazı federasyonlar vardı ve onlar bize uyarak hareket ettiler. Platini de bunun bilincinde. Johansson da futbola çok hizmet verdi. Bir değişim gerekiyordu ve bu değişim Platini ile oldu. Türk futbolu açısından da Platini son derece iyi oldu. Platini’yi Türkiye’ye davet ettim. Bir iki ay içerisinde Türkiye’ye gelecek” şeklinde konuştu.

Platini ile 10 yılı aşkın bir dostluğu olduğuna işaret eden Ulusoy, Platini’nin Türkiye’yi çok sevdiğini ve TFF olarak Platini’nin seçilmesinde ön ayak oldukları için mutlu olduğunu anlattı.

Platini’nin borcu olan kulüplere diğer federasyonların dışında direkt UEFA olarak müdahale planının olduğu yönünde bir soruya da Ulusoy, “Bunu konuşmak için çok erken. Eğer böyle bir durum olacaksa karşılıklı görüşmeler yaparız. Programını açıklasın, bu Türkiye için iyi mi kötümü olur cevabını o zaman verelim” diyerek sözlerini tamamladı.