Ümit Özdağ MHP’den ihraç edildi

Devlet Bahçeli’ye karşı MHP Genel Başkanlığı’na aday olmak isteyen Ümit Özdağ’ın, partiden “ihraç" işleminin iptali için mahkemeye yaptığı başvuru reddedildi.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) yarın yapılacak 8. Olağan Kongresi’nde Devlet Bahçeli’ye karşı genel başkan adayı olmak isteyen ancak tedbirli olarak “ihraç” istemiyle Disiplin Kurulu’na sevkedilen Ümit Özdağ’a adaylık yolu kapandı. Ankara 24. Asliye Hukuk Mahkemesi, Özdağ’ın, disipline sevkine ilişkin kararın durdurulması talebini reddetti. Hakim Bilal Yıldırım, Özdağ’ın henüz parti içi itiraz ve başvuru yollarını tüketmediğini bildirdi. MHP Genel Başkanlığı’na aday olabilmek için dava açan Özdağ hakkındaki karar dün sabah saatlerinde çıktı. Parti avukatı Hamit Kocabey, Özdağ’ın parti üyesi olmadığını, ‘geçici üye’ statüsünde bulunduğunu bildirdi. Mahkemenin kararında, “MHP 8. Olağan Kongresi ile ilgili sorunların çözüm yeri İlçe Seçim Kurulu Başkanlığıdır” denildi. Mahkemenin kararından sonra akşam saatlerinde toplanan MHP Merkez Disiplin Kurulu, oybirliğiyle Ümit Özdağ’ın, partiden ihracını kararlaştırdı. MHP Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, ”Yargıtay kararıyla Yusufeli ilçesinde geçici üye sıfatına haiz olan Özdağ’ın MHP ile hiçbir ilişkisi kalmamıştır” denildi.

KONGRE HEYECANI

Bu arada Atatürk Spor Salonu’nda saat 09.00’da başlayacak kongrede, 1174 delege, partiyi önümüzdeki yıl yapılacak milletvekili genel seçimlerine götürecek kadroları belirleyecek. Genel başkanın yanı sıra 70 kişilik Merkez Yönetim Kurulu (MYK) ve 9 kişilik Merkez Disiplin Kurulu (MDK) üyelikleri için de seçim yapılacak. Kongre yapamayan Iğdır, Elazığ, Artvin, Adıyaman, Muş, Tunceli ve Ardahan illeri temsil edilemeyecek.Kırmızı ve beyaz renklerin hakim olacağı kongre salonunda, delegeler orta bölümde oturacak. Yaklaşık 6 bin kapasiteli olmasına karşın 10 bin kişinin katılmasının beklendiği belirtilen salona, ”tek başına iktidarı vurgulayan” pankartlar asılacak. Kongreye Genel Başkan Devlet Bahçeli tek aday olarak gidiyor. MHP Tüzüğüne göre, ”Genel Başkan, Merkez Yönetim Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu üyeliği seçimlerine aday olabilmek için genel kurul delegesi olmak” gerekiyor. Delege olmayan kişilerin aday olabilmesi için ise ”parti üyesi olması ve en az 40 genel kurul delegesinin imzası ile adaylığa teklif edilmesi” koşulu bulunuyor.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Ankara Emniyet Müdürlüğü, Atatürk Spor Salonu’nda yapılacak MHP kongresi için geniş güvenlik önlemleri aldı. Kongrede yaklaşık 3 bin polis görev