Umrede sezonunda erken açılış beklentisi

Geçen yıl Aralık ayının son haftası başlayan umre sezonunun açılışı bu sene iki hafta öne çekilebilir.

Geçen yıl Aralık ayının son haftası başlayan umre sezonunun açılışı bu sene iki hafta öne çekilebilir. Sektör temsilcilerine göre geçen sene bekledikleri geliri elde emeyen otellerin talebi sonucu Suudi Arabistanlı yetkililer bu sene sezon açılışını 2 hafta erkene alacak.

Kutsal topraklara seyahat düzenleyen tur firmaları Hac ve Umre Seyahat Hizmetleri Fuarı’nda bir araya geldi. Hilton Otel’de yapılan fuara yerli ve yabancı birçok firma katıldı. Fuarda, otellerden ulaşım hizmetlerine kadar sunulan hizmetler tanıtıldı. Fuara katılan şirketlerden Nüans Tur’un Genel Müdürü Güngör Kabak, sektörün Suudi Arabistan’dan vize veren şirketler ve otel sahipleri ile bir araya gelmesinin önemli olduğunu söyledi. Fuar aracılığıyla piyasayı daha iyi analiz yapabildiklerini ifade eden Kabak, “Mekke ve Medine’ye gidip hem vize veren şirketler ile hem de otel sahipleriyle birebir görüşülmesi gerekiyor. Burada olması bizim için de faydalı oldu. En azından burada piyasayı öğreniyoruz daha sonra da gidip anlaşmalarımızı yapıyoruz.” dedi.

İkram Turizm Genel Müdürü İbrahim Çetin de Mekke ve Medine’ye yapılan seyahatlerin yabancı acenteleri Türkiye’ye çektiğini belirterek, “Ülkemize gelen tur şirketleriyle bire bir görüşme imkanı buluyoruz. Özel fiyat ve pazarlık yapma şansımız artıyor.” diye konuştu. Geçen yıl umre sezonunun Aralık ayının son haftasında başladığını ifade eden Çetin, Suudi Arabistanlı yetkililerden aldıkları bilgiye göre 2 hafta erken başlayabileceğini söyledi.

Elaf Genel Müdürü Muhammed Effat da fuar ile ilgili memnuniyetinden bahsetti. Hac ve umre dalında Mekke ve Medine’de toplam 7 bin oda ile hizmet verdiklerini belirten Effat, müşterilerin isteğine göre otel seçeneği sunduklarını söyledi. Umre ve hac turizminin yanında ulaşım ve vize hizmeti verdiklerini ifade eden Al-Husam Company firmasından Mazen Khogeer, fuarın verimli geçtiğine dikkat çekti.