Umreye viskiyle gitti pasaportu kaptırdı!

Umre’ye giderken havalimanında aldığı viskiyi çantasına koyan Kayserili İşadamı, S.Arabistan'da yakalandı!

Ceyhan Kuburlu’nun haberi

Oğlu Ersin Öztürk, “Babam viskiyi dönüşte bir arkadaşına getirecekti. Şişe açık değildi. Sadece para cezası verileceğini umuyoruz. Bunun için babam Medine Kadısı’nın karşısına çıkacak” dedi.

Kayseri’nin önde gelen işadamlarından Özal Grup’un kurucusu Nurettin Öztürk’ün, Umre ziyareti için gittiği Medine’de pasaportuna el konuldu. Medine Havaalanı’ndaki aramada işadamının çantasından çıkan viski nedeniyle polis pasaportuna el koydu. Ülkeye Umre vizesiyle gittiği için gözaltına alınmayan Nurettin Öztürk, havaalanında kısa bir süre tutulduktan sonra serbest bırakıldı. Nurettin Öztürk şimdi, 10 Mart’ta gittiği şeriat yasalarıyla yönetilen Suudi Arabistan’da Medine Kadısı’nın karşısına çıkmayı bekliyor. İşadamının oğlu Ersin Öztürk, babasının gözaltında olmadığını belirterek, “Babam viskiyi dönüşte Türkiye’deki bir arkadaşına getirmek için almıştı” dedi.

Şişe açık değildi

Kayseri merkezli Özal Grup’un kurucusu olan Nurettin Öztürk, 10 Mart günü Kayseri’den yola çıkarak İstanbul üzerinden Medine’ye gitti. İstanbul’da aktarma yaparken free-shop’tan viski alıp çantasına koyan Nurettin Öztürk, Medine Havaalanı’na vardığı sırada arama noktasından geçti. Umre’ye eşiyle birlikte giden Öztürk, buradaki aramalarda çantasındaki viskiyi unuttu. Medine polisinin bulduğu viski nedeniyle havaalanında uzun bir süre bekletilen Öztürk, şişenin açık olmaması ve Umre vizesiyle ülkeye gittiği için pasaportuna el konarak serbest bırakıldı.

İşlemler uzun sürüyor

Öztürk için Türkiye’nin Cidde Başkonsolosluğu harekete geçti. Başkonsolosluk, işadamı Öztürk için hukuk mücadelesini başlatarak konuyla ilgili Türkiye’yi bilgilendirdi. Öztürk’ün ne zaman Medine Kadısı’nın karşısına çıkacağı henüz netlik kazanmazken, yetkililer, “Bu işin ne kadar uzun süreceğini bilemeyiz. Belki 3 gün belki 3 ayda çözüme kavuşacaktır. Bu konuda çok hassas bir ülke. Ancak şişenin açılmamış, sadece bir tane olması ve vatandaşımızın buraya Umre vizesiyle gelmesi gibi olumlu yönler de var. İşlemler uzun sürüyor” diye konuştu.

Viski arkadaş siparişi

Kayseri’deki işlerinin başında bulunan işadamının oğlu Ersin Öztürk, babasının viskiyi bir arkadaşı için aldığını belirterek, şöyle konuştu: “Babam gözaltında değil. Sadece pasaportuna el konuldu. Uçak dönüşte Kayseri’ye direk gelecekti. Bunun için arkadaşının verdiği siparişi giderken almak istemiş. Zaten şişe paketinden hiç çıkarılmadı. Kendisinin durumu şuan gayet iyi. Sadece işlemler biraz uzun sürüyor.”

30 dolarlık ceza bekliyoruz

İşadamı Nurettin Öztürk’ün Suudi Arabistan’daki kuralları unuttuğunu söyleyen oğlu Ersin Öztürk, gelişmeleri şöyle anlattı: “Babam içkiyi bir anlık dalgınlıkla yanına almış. Kendisiyle sürekli irtibat halindeyiz. Yaptığımız araştırmalara göre sadece 30 dolara yakın bir para cezası ödeyeceğiz.”

Suudi Arabistan’da hangi suça ne ceza var

– Adam öldürme, zina ve eşcinsellik gibi suçlar ölümle cezalandırılıyor.

– Ölüm cezası açık alanda ve toplum önünde gerçekleştiriliyor.

– Alkol tüketimi, birkaç haftadan birkaç aya kadar hapis cezasıyla sonuçlanıyor.

– Alkol kaçakçılığı, üretimi ve dağıtımı ise birkaç yıl hapis ve kırbaç cezasını içeriyor.

– Suudi makamlar, alkol yapımı için gerekli donanıma sahip olanları da cezalandırıyor.

– Yabancılar dahil, uyuşturucu kaçakçıları ölüm cezasına çarptırılıyor.

– En küçük miktarda uyuşturucu bulunduran için 2 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

HÜRRİYET