Unakıtan: Bütçe kasımda 2.5 milyar YTL fazla verdi

Unakıtan, merkezi yönetim bütçesinin 2007 Kasım ayında 2 milyar 561 milyon YTL fazla verdiğini açıkladı.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, yılın üçüncü çeyreği için yüzde 2 olarak açıklanan büyüme oranından herkesin ders çıkarması ve ona göre tedbirler alması gerektiğini söyledi.
Unakıtan, Ocak-Kasım 2007 Dönemi Merkezi Yönetim Bütçesi Uygulama Sonuçları ve Makro Ekonomik Gelişmeler hakkında düzenlediği basın toplantısında, iktidara geldiklerinden bu yana ekonomik ve siyasi istikrar ortamını sağlamaya dönük çalışmalar yürüttüklerini ve bunda da başarılı olduklarını ifade etti.

''Güçlü siyaset, güçlü ekonomi, güçlü Türkiye'' doğrultusunda hedeflerini safha safha gerçekleştirdiklerini anlatan Unakıtan, ancak büyümede yıl sonu hedefine göre bir sapma durumunun ortaya çıktığını vurguladı.

''3. çeyrekte büyüme yüzde 2 oldu. Hepimiz üzülüyoruz doğrusu'' diyen Unakıtan, bunun için ne gibi tedbirler alınması gerektiğini değerlendirdiklerini kaydetti.

Bu durumun öncelikle tarım sektöründeki eksi büyümeden kaynaklandığını belirten Unakıtan, bunun diğer büyüme oranlarını da aşağı çektiğini, aynı şekilde inşaat söktöründe de ilk 2 çeyrekteki kadar bir büyüme rakamına ulaşılamadığını bildirdi.

Bu nedenle büyümenin, beklentilerin altında kalındığını dile getiren Unakıtan, şöyle konuştu:

''Bu büyümeden hepimizin ders çıkarması ve ona göre tedbirler alınması lazım. Bizler de gerekli tedbirleri alıyoruz. Büyümeye etki eden sektörlerin önünü açmamız lazım. Bizim daha fazla büyümeye ihtiyacımız var. Yatırım yapılabilecek sektörlerin önündeki engelleri süratle kaldırmamız lazım. Ekonomide herkesin üzerine düşeni yapması lazım.

Kardeşim sen yabancı sermaye istiyorsan şunu aldı bunu aldıdan korkmayacaksın ürkmeyeceksin. Tedbirlerini sağlam koyarsın. Kimse yatırımı alıp gitmiyor. Onlar gelip yatırım yapıyor ne güzel (geliyor da üretime dönük yatırım yapılmıyor.) Hayır bugün ihracatın yarısı yabancı sermayeli kuruluşların yaptığı ihracattır.

Türkiye dinamik bir ülke. Avrupa'da büyüme yüzde 1'ler 2'ler seviyesinde. Ancak Türkiye son 4 yılda yüzde 7'nin üzerinde bir büyümeye sahne oldu. Ancak konjonktürel düşüşler Türkiye'de ne oluyor diye kimseyi endişeye sokmasın. Önüne geçilemeyecek derecedeki kuraklık Türkiye'yi etkilemiş gözüküyor.''

-''BİZE ÖRNEK OLMALILAR''

Mortgage krizinin hala çözülmediğine de işaret eden Unakıtan, bunun nasıl bir seyir takip edeceğini kendilerinin de izlediğini belirtti. Unakıtan, ''Oradaki Merkez Bankalarının aldığı kararlar var. Onlar da bize örnek olmalı. Büyümeyi önleyecek tedbirlerden kaçınıp büyümeyi engellemeyecek tedbirlerin alınması icap ediyor'' açıklamasında bulundu.

Unakıtan, Dünya Bankası'nın son raporuna göre, daha önce iş yapmada 91'inci sırada bulunan ülkemizin 34 basamak birden düzelerek, 57'inci sıraya yükseldiğini da vurguladı.

Bunun yetmediğini ve Türkiye'nin daha da iyi olması gerektiğini söyleyen Unakıtan, Türkiye'de bir yatırımcının ABD'de olduğu gibi 6 iş gününde işini kurabildiğini, söz konusu sürenin İsviçre'de 20, İngiltere'de ise 13 gün olduğunu anlattı.

Buna rağmen Türkiye'nin yatırım cazibesinin artırılmasına ihtiyaç bulunduğunu kaydeden Unakıtan, bunun için de ülkemizin daha iyi bir performans sergilemesi gerektiğinin altını çizdi.

-AR-GE TEŞVİKLERİ-

Türkiye'nin katma değeri yüksek ürünlere geçmesi bunun için de Ar-Ge'ye önem vermesi zorunluluğuna da işaret eden Maliye Bakanı, Ar-Ge teşvikleriyle ilgili kanun tasarısının Bakanlar Kurulunda kabul edildiğini ve bugün TBMM'ye gönderileceğini bildirdi.

''Klasik ürünlerle gideriz gideriz, şuraya kadar gideriz'' diyen Unakıtan, Türkiye'nin de Çin gibi teknolojik ürünlere yönelmesi zorunluluğu bulunduğunu söyledi.

Enflasyonla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Unakıtan, Türkiye için fevkalade önemli gördükleri enflasyonda, hedeflerin üzerinde bir gerçekleşme durumuyla karşı karşıya olduğumuzu ifade etti. Unakıtan, Enflasyonun çok daha aşağı çekilmesinin Türkiye için kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğunu belirten Unakıtan, bunun için Merkez Bankası politikalarına destek vereceklerini yineledi.

Dünyada da petrol ve gıda fiyatları nedeniyle enflasyonda bir yükselme görüldüğünü vurgulayan Unakıtan, ''Bu yüzden enflasyonla mücadelemize rağmen bunun çok kolay olmadığını söylemek istiyorum. Bütçe açıklarını ve borç yapısındaki kırılganlığı nasıl gündemden çıkardıysak, Türkiye enflasyonu da gündemden çıkarmak için mücadeleye devam edecek'' diye konuştu.

-DIŞ TİCARET-

Dış ticaretteki gelişmelere de değinen Maliye Bakanı, bu yıl dış ticaret hacminin 270 milyar doları aşacağını, ancak ithalattaki artışın, cari açıkların artmasına da sebep olduğunu belirtti.

Türkiye'de yeterince tasarruf yapılmadığını ifade eden Unakıtan, sermaye birikimini de olumsuz etkileyen bu durum nedeniyle, yabancı sermayeye çok daha fazla ihtiyaç duyulduğunu anlattı.

Bütün dünyada daha fazla yabancı sermaye çekmek için bir yarış yaşandığını kaydeden Unakıtan, şöyle devam etti:

''Ülkeler, ideolojik yapılarını bile geride bıraktı. dünyada bir Çin olgusu var. Bizim bildiğimiz komünist Çin… En büyük özelleştirmeler orada yapılıyor. Yabancılar yatırım için en fazla oraya gidiyor. Bize geçen yıl 20 milyar dolar yabancı sermaye geldi. Çin'in aldığı yabancı sermaye 70 milyar dolar.

Biz, bugün döviz rezervimiz 72 milyar dolar oldu diyoruz. Tarihimizdeki en yüksek rakam. Nüfusu fazla ama Çin'in 1,5 trilyon dolar rezervi var. Muazzam bir büyüme sağlanıyor. Bizim de yabancı yatırımcıları ülkemize çekmemiz lazım. Onun için yatırım ortamının iyileştirilmesi, enflasyonun ve bütçe açıklarının düşürülmesi lazım.''

-İŞSİZLİK

İşsizlikle ilgili görüşlerini de açıklayan Maliye Bakanı, istihdamda artış sağlanmasına karşılık tarım sektöründen diğer sektörlere geçiş nedeniyle işsizliğin istenildiği ölçüde azaltılamadığını belirtti.

Türkiye'de artık kısa vadeli tedbirler değil, uzun vadeli, yapısal tedbirler üzerinde durduklarını kaydeden Unakıtan, bu çerçevede alınan kararların da çok iyi irdelenmesine ve hesap edilmesine ihtiyaç olduğunu dile getirdi. Unakıtan, ''Elindeki imkanlara göre hareket edeceksin. Ayağını yorganına göre uzatacaksın. Ya yorganı uzatacaksın, çalışarak o zaman ayağını da uzat. Ama (Yorgan bu kadar, ayak bu kadar olmaz.) Çek ayağını'' diye konuştu.