Unakıtan görüşmesi kızışıyor!

Sarıbaş, CHP'nin Maliye Bakanı Kemal Unkıtan hakkında verdiği gensorunun Meclis Genel Kurulu'nda görüşülmesi sırasında partisi adına yaptığı konuşmada bakın ne dedi...

, AK Parti Milletvekilerinin bakanın bir şeyleri yanlış yaptığı bildiklerini belirterek, AK Parti’nin aklama partisi olmaması için gensoruya evet demeleri çağrısında bulundu.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın Ofer’i tanımadığı konusunda yalan söylediğini öne süren Sarıbaş, Galataport ihalesinin iptal edilmesinin Ofer’in hayal kırıklığına uğrattığı yönünde Unakıtan’ın açıklamasını eleştirdi. Sarıbaş, Ofer’in Tüpraş’ın yüzde 14’lük hissesinden 700 milyon dolar kazandığını belirterek, Türkiye’de hiç kimsenin bu kadar para kazanamadığını iddia etti. Sarıbaş, AK Partililerin iktidar nimetlerinden dolayı baştan çıktıklarına işaret ederek, gensorunun bundan dönüş için bir fırsat olduğunu belirtti. Unakıtan’ın Maliye Bakanlığı yükünü taşıyamadığına ileri süren Sarıbaş, AK Partili vekillerin bakanın üzerinden bu yükü almaları istedi.

Bu yolsuzlukları besleyenin sistemin kendisi olduğunu vurgulayan Sarıbaş, Meclis’in kendi içinden çıkardığı yürütmeyi denetleyemediğini ifade etti. Sarıbaş, AK Partili vekillerin yükü devam ettirmeleri durumunda kendilerininde bataklığa doğru sürükleneceğini öne sürdü. Sarıbaş, parlementoların kendi içlerinden çıkardıkları yürütmeyi denetleyemediğini tekrarlayarak, yürütmenin parlementodan ayrı olarak seçildiği bir sistem getirilmesini istedi. Sarıbaş, yürütmeyi ve yasamayı ayırılması yönünde düzenleme yapılmasını gerektiğini kaydetti. Yürütme ile yasamanın ayırılması durumunda yürütmenin istikrarının sağlayacağını kaydeden Sarıbaş, yapılacak düzenlemenin demokratik bir sistemi kurulmuş olacağını kaydetti.

Sarıbaş, AK Parti’nin tek başına iktidar gücünü milletin birikmiş dertlerine pansuman yaptığını kaydetti. Gensorunun AK Parti için dönüm noktası olması dileğinde bulundu. Sarıbaş, AK Parti’nin kendisinden önceki hortumları kesmediğini, hortumları başka yerlere kanalize ettiğini ileri sürdü. Devlet görevlilerinin bir yerleri tahsildarı olmayacağını belirten Sarıbaş, ” Acaba Maliye Bakanı bir yerlerin tahsildarı mı?” diye sordu.

Sarıbaş, Maliye Bakanı göreve geldiği günden bugüne kadar yaptığı işte bir menfaatın ortaya çıktığını kaydetti.Sarıbaş, AK Parti milletvekillerinin Unakıtan yumurtasını bırakarak kırılmasını sağlamalarını istedi. Sarıbaş, AK Partili milletvekillerinin oylarıyla aklanacak Maliye Bakanı hiç bir zaman milletin nazarında aklanmayacağını vurguladı.