Unakıtan hakkında gensoruyu millet verecek

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, AK Parti hükümetinin 3.5 yıllık dönemde Türk ekonomisi için gerekli yapısal dönüşümü gerçekleştiremediğini belirterek, üreten, ihracat yapan, istihdam yaratan kesimin sıkıntılarının devam ettiğini söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) Yönetim Kurulu toplantısı, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar’ın katılımı ile TOBB merkezinde gerçekleştirildi. Toplantının başında bir açıklama yapan TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörünün çektiği sıkıntılar ve ne tür açılımlar beklediklerini Genel Başkan Ağar’a ileteceklerini söyledi.

Mehmet Ağar, ortaya çıkan şartlarda ekonominin içinde bulunduğu sıkıntıları, reel sektörün karşı karşıya olduğu sıkıntıları Türk özel sektörünün en önemli temsilcisi olan TOBB üyeleriyle paylaşacaklarını kaydetti. 2002 seçimlerinden sonra ortaya çıkan yeni iktidarın, aradan geçen 3.5 yıllık süreye rağmen Türk okonomisi için gerekli yapısal dönüşümü bir türlü gerçekleştiremediğini savunan Mehmet Ağar, “Bununla ilgili sancıları ortadan kaldıracak, sistemi gerçekten üreden, ihraç eden, istihtam yaratan ve Türkiye’de geniş halk kesimlerini rahatlatacak bir ekonomik yapıya geçişin sancılarının devam ettiği süreçte, ekonomiyle ilgili görüşlerimizi paylaşacağız” diye konuştu.

Vazgeçilmez temel zemin olan demokrasi içinde her sorunun bir çözümü olduğunu, alternatifi, karşılığı olduğunu dile getiren Ağar, “Türkiye’nin çaresiz bir fasit daire içinde olduğuna inanmak demek, Türkiye’ye inanmamak demektir. Biz Türkiye’ye inanıyoruz, Türk insanına inanıyoruz. Türkiye’nin dünyadaki gücüne inanıyoruz. Türkiye’nin bütün sıkıntı ve sorunları aşacak imkan ve kabiliyete sahip olduğuna gönülden inanıyoruz. Bu düşüncelerle Türkiye’nin gerçek fedekar ve üreten insanların temsilcileri olduğunu düşündüğümüz TOBB üyelerine düşüncelerimizi anlatacağız” dedi.

Bir gazetecinin, Şemdinli olaylarıyla ilgili olarak Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakında suç duyurusunda bulunulmasını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Mehmet Ağar, konunun adli bir konu olduğunu, davanın ilgili mahkemede devam ettiğini, bu aşamada kendisinin bir yorumda bulunmasının gerekmediğini söyledi. Ağar, “Mesele Türkiye’nin temel bir meselesidir. Mesele mahkemeler çerçevesine gelmeden önce gene hükümetin birinci derecede önem vermesi gereken bir konunun, Türkiye’nin bir daha gündemine gelmeyecek şekilde çözülmesi, siyaseten bunun gereği vardır” şeklinde konuştu.

CHP’nin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan için üçüncü gensoruyu verdiği, bunun Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğunun hatırlatılması üzerine Mehmet Ağar, “Bu mesele ile ilgili nihai gensoruyu millet verecektir. Bu süreç yaklaşıyor. Bunun adına seçim diyorlar. Yaklaşıyor görünüyor” diye konuştu. Ağar, sayısal ve siyasal çoğunluğun, siyasal vicdanı rahatlatmaya yetmediğinin görüldüğünü kaydetti.