Unakıtan iddialı konuşmalarından birini daha yaptı

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ülkenin doğusunda vergi indirimlerinin gerçek anlamda uygulanmadığına dikkat çekerek, "Vergi indirimleriyle doğu kalkınsaydı şimdiye kadar cennet olurdu" dedi.

Bakan Unakıtan burada basın mensuplarının, ‘Doğuda vergi indirimi’ ile ilgili sorularına ilginç cevap verdi.

Bakan Unakıtan, vergi indirimlerinin doğuda gerçek anlamda uygulanmadığını ifade etti. Vergi indirimlerinin doğru uygulanması halinde bölgenin cennet olacağına dikkat çeken Bakan Unakıtan, “Bana göre vergi indirimlerinden ziyade Doğu’da alt yapı güçlendirilmeli. Eğer vergi indirimleri doğuyu kalkındırsaydı şimdiye kadar cennet olurdu” dedi.

ERZURUM ÜLKENİN DAVOS’U OLACAK

Erzurum’un Türkiye’nin Davos’u olacağını ileri süren Maliye Bakanı Unakıtan, bunun için de gerekli alt yapı çalışmalarına hız verilmesini istedi. Bakan Unakıtan, Erzurum’a ilk kez 32 yıl önce geldiğini ve bu süreç içerisinde şehrin çok değiştiğine dikkat çekerek, “Erzurum Türkiye’nin Davos’u olacak, inanın buna. Her geçen yıl dünyanın dört bir yanından turistler buraya gelecek. Dünyanın her yerinden gelenlere kolaylıklar sağlanmalı. Bunun içinde gerekli alt yapıyı sağlamak lazım” diye konuştu.

PADİŞAH DEĞİL CUMHURİYET BAKANIYIM

Bir basın mensubu, Maliye Bakanı Unakıtan’a Osmanlı padişahlarından 4. Mehmet’in Lala Paşa Camii’ne astırdığı, “doğu’dan vergi alana Allah’ın ve Resulu’nun laneti üzerine olsun” kitabesinin Türkçe ve Osmanlıca fotokopisini verdi. Maliye Bakanı Unakıtan, kendisinin padişah olmadığını ve Cumhuriyet hükümetinin maliye bakanı olduğunu ifade etti. Erzurum’dan vergi alınmadığını da ifade eden Bakan Unakıtan, “Gelmeden kayıtlara baktım. Erzurum’dan 10 bin’de 17 vergi alıyormuşuz. Bu da Erzurumlular’ın vergiyi dert etmediğini gösteriyor.” dedi.

Vali Güvenç daha sonra Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a günün anısına oltutaşı tesbih hediye etti.