Unakıtan İngiliz yatırımcılarla görüştü

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, İngiltere'nin başkenti Londra'da yatırımcılarla toplantılar yaptı ve yabancı yatırımcıların Türkiye'ye büyük ilgi gösterdiklerini söyledi.

Bugünkü temaslarıyla ilgili soruları yanıtlayan Bakan Unakıtan, Türkiye ile ilgili hisse senedi yatırımcıları ağırlıklı olmak üzere, karışık bir yatırımcı grubuyla bir araya geldiğini söyledi. Toplantılarına katılan gruplar arasında Türkiye’ye direkt yatırım yapmış olanların da bulunduğuna dikkat çeken Unakıtan, “bu konuştuğumuz gruplar Türkiye’ye bono, hisse senedi, tahvil euro bond yoluyla ya da direkt yatırım yapan gruplardır. Enerji alanında, diğer alanlarda yatırımları vardır” dedi.

Türkiye’ye yatırımcıların büyük ilgi gösterdiklerini, bunun en büyük göstergesinin de sabah başlayan toplantıların akşamın geç saatlerine kadar sürmesi olduğunu belirten Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, “Grupların biri gitti,biri geldi. Güzel bir organizasyon çerçevesinde yatırımcıların ilgisine karşılık verme imkanı bulduk” diye konuştu.

Bu ilginin özelleştirmeye yansımasının nasıl olabileceği sorusunu yanıtlayan Unakıtan, “Özelleştirmeyle fevkalade yakından ilgililer. Ve 2007 yılında nelerin özelleştirilebileceğini benden özellikle öğrenmek istiyorlar. Enerji özelleştirmeleriyle ilgili politikalarımızı öğrenmek istiyorlar, yeni politikalarımızı öğrenmek istiyorlar” dedi. Bakan Unakıtan yabancı yatırımcıların Türkiye’nin aynı kararlılıkla özelleştirmeye devam ettiğini bilmekten de mutluluk duyduklarını vurguladı.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yaşanan gelişmelerin yatırımcıların Türkiye’ye gösterdiği ilgide bir farklılık yaratıp yaratmadığı sorusunu da, “Onu zaman zaman dile getiriyorlar ama AB sürecindeki bu tür yaşanan problemleri de normal görüyorlar. Yani çok fazla abartmıyorlar. Kimsede ‘aman ne olacak şimdi Türkiye’nin hali’ gibi bir merak yok” şeklinde yanıtladı.

Türkiye’nin artık eski Türkiye olmadığını, ülkeye yönelik bakış açısının çok değiştiğini, Türkiye ile ilgili değerlendirmelerin çok farklı olduğunu da belirten Unakıtan, “Ülkemizle çok yakından ilgileniyorlar ve Türkiye’yi artık yavaş yavaş bir Avrupa ülkesi olarak görüp, değerlendirmelerini o şekilde yapıyorlar” diye konuştu. Maliye Bakanı Unakıtan, yatırımcıların Türkiye’deki bütün gelişmeleri çok yakından izlediklerini de söyledi.