‘Unakıtan istifa etmek istedi kabul etmedim’

Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP’nin hakkında 3 gensoru verdiği Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın istifa etmek istediğini; ancak kabul etmediğini açıkladı.

Başbakan Erdoğan, önceki gece Kanal 7’de yayınlanan “Sözün Özü’’ programında gazeteci Nazlı Ilıcak’ın sorularını cevapladı. Kabine revizyonunun gündemlerinde olmadığını belirten Erdoğan, muhalefetin hedef tahtası yaptığı Maliye Bakanı Unakıtan’a da sahip çıktı. Medya talep ediyor diye hiçbir milletvekilini, bakanını ve belediye başkanını yedirtmeyeceğini tekrarlayan Başbakan, “Burada (surda delik açtırmam) mantığıyla mı hareket ettiniz, yoksa gerçekten Unakıtan’ın iftiraya uğradığını mı düşünüyorsunuz?’’ sorusunu şöyle cevapladı: “Bunların hepsi de var. Bir insanın görevi esnasında eksikleri, hataları olabilir. Bu her bakan arkadaşım için ve şahsım için de söz konusudur. Ama bunları düzeltmemiz esastır. Aileler içinde de bu tür eksiklikler, noksanlıklar olabilir. Bunların giderilmesi esastır. Eğer bunlar o bakan arkadaşımın şahsında devlete zarar veriyorsa bunun üzerine ısrarla gideriz ve gereğini yaparız. Burada biz kâr-zarar hanesine bakarız. Kâr, devletten yana ağır basıyorsa burada biz ısrarlı oluruz.”

Erdoğan, Güneydoğu’daki terör olaylarını değerlendirirken, Demokratik Toplum Partisi’ni (DTP) eleştirdi. Başbakan, bazı belediye başkanlarının teröre zemin hazırlayan açıklamalar yaptığına, DTP eşbaşkanlarının da “gerilla” ifadesini kullandığına işaret etti. Bu partinin bindiği dalı kestiğini söyleyen Başbakan, Hamas benzetmesine ise sert tepki gösterdi: “Bunlar birbirinden farklı şeyler. Bir defa Türkiye’de buralar işgal altında olan yerler mi? Nasıl böyle bir şeyi konuşursunuz? Hamas olayında bir siyasi irade var. Bu, Filistin halkının siyasi iradesidir. Ben zaten seçimle gelmiş olan Osman Baydemir’i makamımda kabul etmişim. Tunceli Belediye Başkanı’nı makamımda kabul etmişim. Yaptığı benzetme yanlış bir şeydir. Yani bizde güzel bir laf var: ‘Teşbihte hata olmaz’ diye. ‘Teşbihte hata olmaz’ demek ‘istediğin gibi benzetme yapabilirsin’ anlamına gelmez. ‘Benzetme hata kabul etmez’ anlamına gelir. Bunlar elmayla armudu birbirine karıştırıyor.”

Demirel emekliliğin keyfini çıkarsın

Başbakan Erdoğan, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel merkezli siyasi senaryoları da değerlendirdi. Erdoğan, “Cumhurbaşkanını halkın seçmesi gibi bir anayasa değişikliği gündeme gelirse bir tarafta Erdoğan bir tarafta da laik oyları alan Demirel aday olacak deniliyor. Demirel’i rakip olarak görür müsünüz?” sorusuna şu karşılığı verdi: “Sayın Cumhurbaşkanı’mızın emekliliğin tadını çıkarması lazım. Bir duayen olarak kendisine sorulduğu zaman sorulara cevaplar verecektir. Bir şekilde Türkiye siyasetine katkıda bulunacaktır.”