Unakıtan; ‘Artık mükelleflerin de hakları var’

Türkiye müzakereler sürecinde vergide de AB kriterlerini uymaya başlıyor.

Bildirgenin Türk maliye tarihinde ilk olduğunu belirten Unakıtan, ’’Artık vergi aldığımız insanların da hakları var. Para veren herkes getirdiğimiz bu hakları sonuna kadar kullanacak’’ dedi.

Erzurum Polat Renaıssance Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan Unakıtan, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Türkiye’de uzun yıllardan beri kurulmasının istendiğini ancak, bu reformun kendilerine nasip olduğunu söyledi. Unakıtan, Gelir İdaresi’nin Türkiye’de vergi anlayışını değiştirdiğini belirterek, ’’Gelir İdaresi, Türkiye’de vergi anlayışında yeni bir ufuk açıyor. Sistemimizi güçlendirecek, vatandaşla bizi daha fazla yakınlaştıracak’’ dedi.

Vergi ödemenin kolay bir iş olmadığını kaydeden Unakıtan şöyle dedi: ”Belirli mücadeleler verilecek, sonra belli bir para kazanılacak, sonra vergi ödenecek. Biz işin son safhasında olduğumuz için milletin kazandığı paraya bakıyoruz. Biz mükellefin öyle bir ortağıyız ki, kara karışıyoruz, zarara karışmıyoruz. Bu bizim açımızdan kolaylık sağlıyor ama mükellef açısından bazı sıkıntılar getiriyor. Biz de mükellefe diyoruz ki, (madem ki sen bize para veriyorsun, senin de bir hakkın var.) Bugüne kadar hep devletin hakkı vardı. Devletin hakkı yine var ama mükellefin de hakkı var. Biz de bunu bildirge haline getirdik’’

Unakıtan, Türkiye Gelir İdaresi Başkanlığı olarak hazırlanan bildirgeyi okuyarak, bu bildirgenin altına imza attıklarını söyledi. Unakıtan, ’’Bildirgede ne dediysek onun arkasındayız’’ dedi. Unakıtan, bildigede yeralan haklarla vatandaş Vergi Dairesi’ne değil adeta kendi ofisine gelir gibi rahat olacağını kaydetti.

Unakıtan 17 yıl sonra bütçenin fazla verdiğini belirterek 2006 yılına bütçe fazlasıyla başladıklarını açıkladı. Unakıtan ”Ocak ayında ilk defa bütçe eksik vermedi. Bütçe fazlalığı yaşadık. Bu ekonomideki istikrarlı ve başarılı potlikiların sonucudur” dedi. Unakıtan rehavete kapılmadan, bu istikrarı yıl sonuna taşımayı hedeflendiğini ifade etti. Unakıtan bu başarıda önemli rol oynayan vergi dairesi müdürlerini teprik ederek, teşekkür belgesi sundu.

-MÜKELLEFE HAKLARI BİLDİRGESİ-

’’Bu bildirge, Türk Gelir İdaresi’nin mükellef odaklı, kaliteli hizmet sunma anlayışı içerisinde, saygılı ve dürüst olma temel ilkesiyle çalışmaya, vergi ödemenin sadece bir yükümlülük değil vatandaş olma ve sorgulama hakkı olduğu bilinciyle, kendisinden hizmet alan herkesi memnun etmeye ve sorunları çözmeye olan bağlılığını onaylar.

Bu nedenle;

-Açık, güvenilir, zamanında ve yeterli hizmet vereceğiz.

-Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde öğrenmek istediğiniz her bilgi için, doğru insanlarla temasa geçmeniz konusunda sizleri yönlendireceğiz.

-Vergi konusundaki gelişmeleri sürekli güncellenen internet sayfalarımızla ve basılı yayınlarla sizlere en kısa zamanda duyuracağız.

-Ücretsiz e-posta sistemimize kaydolmanız durumunda vergi ile ilgili gelişmeleri kaynağından ve anında öğrenmiş olacaksınız.

-Şahsi ve gizli bilgilerinize saygılıyız. Bu bilgileri Vergi Usul Kanunu’nun öngördüğü haller dışında açıklamayacağız ve kullanmayacağız.

-Vergi ile ilgili yükümlülüklerinizin yerine getirilmesinde sizlere her türlü kolaylığı sağlayacağız.

-Yaptığımız işlemlerde ve gerçekleştirdiğimiz düzenlemelerde vergi kanunlarının adil, hukuksal, tarafsız ve rekabeti koruyucu bir şekilde uygulanmasını esas alacağız.

-Vergi incelemelerinde kanunları doğru, tarafsız ve tutarlı bir şekilde uygulayacağız. İncelemenin her aşamasında sizi bilgilendireceğiz.

-Şikayetlerinizi gerçek kimlik ve iletişim bilgilerinizle bize iletmeniz halinde, en kısa sürede sonuç ile beraber size döneceğiz.

-Sürekli kendimizi yenileyecek, daha iyi hizmet sunmanın arayışı içinde olacağız.’’