Unakıtan tepkilerini dile getiriyor! HABER AKTÜEL’DE!

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, vergilerin yüksekliği nedeniyle kayıt dışılığın fazla olduğu yönündeki eleştirilere tepki gösterdi.

Marmara Üniversitesi Maliye Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin düzenlediği ”2005 Yılı Bütçe Gerçekleşmeleri, 2006 Yılı Hedefleri ve Beklentiler” konulu toplantıda konuşan Unakıtan, eskiden büyüme ve enflasyonun düşürülmesinin birarada olmayacağının söylendiğini, ancak Türkiye’nin bunun ne kadar yanlış olduğunu kanıtladığını, hem büyüme sağladığını, hem de enflasyonu düşürdüğünü aktardı.

Unakıtan, vergilerin yüksekliği nedeniyle kayıt dışılığın fazla olduğu yönündeki eleştirilere de cevap verdi. Bakan Unakıtan, kayıt dışıyla mücadelenin zorlu bir yol olduğuna dikkat çekerek, bunun için sürekli çalışmak gerektiğini söyledi. En düşük vergili ürünlerde en fazla kayıt dışılığa rastladıklarını belirten Unakıtan, yüzde 1 gibi en düşük verginin uygulandığı ekmek ve et gibi maddelerde daha fazla kayıt dışılık olduğunu ifade etti.

Unakıtan, ”Artık herkesin nüfus kağıdı numarası aynı zamanda vergi numarası olacak. Bu uygulama Mayıs ayına kalmaz” dedi. Bakan Unakıan, kayıt dışılığı önlemek için Gelir İdaresi’ni kurduklarını söyledi. Uyguladıkları vergi barışının amacına ulaştığını söyleyen Kemal Unakıtan, vergi barışından 4.7 katrilyon YTL gelir elde ettiklerini kaydetti. Şimdi birçok kayıt dışı üretim yapan kişinin kendisine gelerek, ‘şimdi ne yapacağız’ dediğini aktaran Unakıtan, “Onlara gel bu borcu öde bir daha yapmazsın diyorum.” ifadelerinİ kullandı. Bakan Unakıtan, kayıt dışı üretime gidenlere de seslenerek,”Beni dinleyin. Yamuk işler yapmayın” dedi.

Bakan Unakıtan, konuşmasının sonunda, özelleştirmelerden, dalgalı kurdan vazgeçilmeyeceğinin altını çizdi. Unakıtan, enflasyondaki hedefi yüzde 5 olarak açıklarken, işsizlik oranının da yüzde 10’a gerileyeceğini öngördüklerini ifade etti.