Unakıtan; Vergi indirimi isteyeceğinize verimliliğinizi artırın

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan bazı sektörlerin vergi indirimi talebiyle ilgili, "Vergi düşürmeye kalkışacağınıza kendinizi verimli hale getirin.

Özel sektörün kendisine çeki düzen vermesi gerektiğine işaret eden Unakıtan, “Siz yapısal olarak kendinizi değiştirecek, verimliliğinizi artıracaksınız. Verimliliğe uygun çalışmayanlar kayar giderler.” dedi.
Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Bilimsel Araştırma Platformu tarafından düzenlenen ”Kayıtlı-Kurallı Ekonomi ve Perakendecilik-2005” başlıklı proje yarışmasının ödül töreni Swissotel’de yapıldı. İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törene katılan Bakan Unakıtan, proje yarışmasında dereceye giren eserler için Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Emine Koban ve Stratejik Araştırma Merkezi’nden Cenap Nurhat’a ödüllerini verdi.

Bakan Unakıtan burada yaptığı konuşmada, bazı sektörlerden gelen vergi indirimi taleplerine yanıt verdi. Kimi sektör temsilcilerinin, verimsizlik, kötü işletmecilikten kaynaklanan pek çok sıkıntıyı devlete fatura etmeye çalıştığını belirten Unakıtan, “Bu yanlış. ‘Efendim bizim vergilerimiz insin’. Tamam ama sonra? ‘Şunlar da insin, bunlar da insin’ Tamam. o zaman hiç vergi almazsak daha iyi, daha memnun olacaksınız. Bırakın, vergileri devlet bilir. AB’ye bakın, orada da vergiler alınıyor. Orada da işletmeler, sektörler var. Onlar ne kadar verimlilikle çalışıyor, biz ne kadar verimlilikle çalışıyoruz? Vergi düşürmeye kalkışacağınıza kendinizi verimli hale getirin. Özel sektöre düşen bu. Artık faizlerin ve enflasyonun düştüğü bir döneme girdik. Siz de yapısal olarak kendinizi değiştirecek, verimliliğinizi artıracaksınız. Verimliliğe uygun çalışmayanlar kayar giderler. Özel sektör, kendine çeki düzen vermek mecburiyetinde.” ifadelerini kullandı.

-VERGİ ÖDEMEYENLERE “BİT” BENZETMESİ-

Bakan Unakıtan, vergilerin ödenmesi konusunda yaşanan adaletsizliklerin de önüne geçmek için çalıştıklarını anlattı. Unakıtan, “Birileri bu ülkede vergisini ödüyorsa, birileri de hiç vergisini ödemeyip yan gelip yatıyorsa ve bu memleketin bütün nimetlerinden vergisini ödeyen gibi istifade ediyorsa ortada bir problem var demektir. İster adına haksız rekabet deyin, ister adına adaletsizlik deyin isterseniz başka bir şey deyin ama bunu halletmemiz gerekiyor. Hayır arkadaş o vergisini ödüyorsa sen de vergini ödeyeceksin. Öyle birisi vergisini ödeyecek, onun üzerinden bit gibi geçinecek. Öyle yağma yok. Dolayısıyla bu adaletsizliğe son vermemiz lazım.” şeklinde konuştu.

Bakan Unakıtan, ekonomideki kayıt dışılığa da dikkat çekerek, “Kayıt dışı ülkemizde fevkalade büyüklükte bir problem. Bana birinci problem nedir diye sorsalar kayıt dışılığı gösteririm. Kayıt dışılık ülkenin gelişmişlik seviyesini bir barometre gibi gösterir.” dedi. Bakan Unakıtan, OECD ülkelerinde yüzde 16, Afrika ülkelerinde yüzde 40 ve Asya ülkelerinde yüzde 28-30 seviyesinde bulunan kayıt dışılık rakamlarıyla ilgili Türkiye’de çok araştırma bulunduğunu, ancak bunlardan çoğunun bilimsel nitelikte olmadığını bildirdi. Unakıtan, ”Muhasebeci mali müşavirlerin araştırmasına göre, kayıt dışılık yüzde 107. Yüzde 107 olmaz. Burada bilimsellikten tamamen uzaklaşmışlık var. Maliye Bakanlığı’nın elde ettiği verilere göre, 2002’ler sırasında yüzde 35-36 olan rakam, 2005’e doğru yüzde 28-29’a düştü. Hedefimiz kayıt dışılıkta OECD ve AB ortalamalarını yakalamak.Yani önce yüzde 15-16’lar seviyesine, ondan sonra da enflasyonda olduğu gibi tek haneli rakamlara doğru inmek. Bunun için belli bir hedef var. Şimdilik kendimize 10 yıllık bir hedef koyduk. Bunu her yıl düşürmeyi arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

Bakan Unakıtan ayrıca mayıs ayından itibaren vatandaşlık kimlik numarasının aynı zamanda vergi numarası olarak da kullanılacağını açıkladı.

Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Yönetim Kurulu Başkanı Nuşin Oral da kayıt dışı ekonominin boyutlarına dikkat çekti. Oral, “Kayıt dışı virüsü yüzünden 35 yıldır her gün daha çok hasta olduk. Kayıt dışı bir virüs. Ülke ekonomilerine bulaşan ve onları içten içe kemiren, yavaş yavaş çürüten bir hastalık. Kangren gibi. Bacağımızdaki kangren kurtulmamız lazım. O zaman Türkiye daha hızlı koşacaktır.” dedi.