Unakıtan yine Baykal’la vurdu

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, kendisi hakkında verilen gensorunun görüşmeleri sırasında CHP'yi yine Genel Başkan Deniz Baykal hakkındaki iddialarla vurdu

Bir önceki gensoru görüşmeleri sırasında Deniz Baykal’ın Angora Evleri’ndeki vilasının tabusunun olmadığını gündeme getiren Unakıtan, bugünkü gensoru görüşmelerinde Baykal’la ilgili yeni iddialar ortaya attı. Unakıtan, Angora Evleri’ndeki vilanın tapusuyla ilgili iddiasını sürdürerek, “Kooperatif devam ederken tabu alınamıyormuş. Herkes alıyor siz alamıyorsunuz. Angora evlerinde kamuya ait işgal ettiğiniz yeri boşalttınız mı boşalmadınız mı sayın Baykal? O yeri boşaltmadıysanız gaspçısınız? O kaçak yaptığınız havuzu yıktınız mı yıkmadınız mı?”diye konuştu.

Merkez Bankası eski Başkanı Gazi Erçel’in şubat 2001 krizi öncesinde Türk Lirası cinsinden olan mevduatını dövize çevirdiği için başına gelmedik şeyin kalmadığını ifade eden Unakıtan, “Ben soruyorum; Baykal’da Erçel gibi mevduatını dövize çevirdi mi?” sorusunu yöneltti.

Baykal’ın açıkladığı mal varlığını hatırlatan Unakıtan, Baykal’ın eşi Olcay Baykal’a ait mal varlığını açıklamamasını eleştirdi. Unakıtan, “Benim bildiğim mal varlığı beyanı kendisi, eşi ve 18 yaşından küçük çocukları kapsar. Olcay hamınımınkini niye açıklamadınız?” diye sordu. Baykal’ın açıkladığı beyana göre tüm mal varlığını siyaseten yasaklı olduğu kısa bir dönemde avukatlık yaparak elde etmiş gibi gösterdiğini ifade eden Unakıtan, “Kamuoyu merak ediyor. Acaba bu avukatlık ücretinin ne kadarını beyan etti.” dedi.

Unakıtan, lojmanda oturmasıyla ilgili eleştirilere ilgili olarak Baykal’ı oğlunu kendisine tahsis edilen milletvekili lojmanında oturmakla suçladı. Unakıtan, “Sayın Baykal sizin doktor olan oğlunuz var değil mi, evli mi evli. Peki size tahsis edilen lojmanda oğlunuz oturdu mu, oturmadı mı? Onu söyleyin bana… Bana bir şey suçlarken, genel başkanınıza bir bakın bakim. Bir şey var mı? Bunu gazeteler yazıyor… Bu olayı kim yapıyor CHP’nin Genel başkanı yapıyor. Gazeteler yazınca da oğlunu o lojmandan çıkartıyor.” dedi. Unakıtan, CHP’li milletvekilerine “Bana bir suçlama yaparken önce genel başkanınıza bakın. Onda var mı yok mu bakın. Aynaya bakın aynaya.” şeklinde konuştu.