Unakıtan’dan köşe yazarlarına; ‘Siz rakamlara bakın’

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan 2005 yılı büyüme rakamlarının açıklandığını ve bu rakamların Türkiye İçin çok güzel olduğunu söyledi.

Unakıtan ” Kendi kafalarında bir sürü köşe kadısı, boyuna fetva veriyor. Şu oldu da, bu oldu da. Siz rakamlara bakın. Rakam belli.” dedi.
Bakan Unakıtan Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği’nin (AMPD) Bilimsel Araştırma Platformu tarafından düzenlenen (2005 Kayıtlı Kurallı Ekonomi ve Perakendecilik Araştırması) konulu yarışmanın ödül törenine katıldı. Unakıtan burada yaptığı konuşmada 2005 yılı ekonomik büyüme rakamlarının açıklandığını söyledi. 2005 yılı 4. çeyrekte Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasılası’nın yüzde 10.2 olarak gerçekleştiğini, 2005 yılı büyüme oranın ise yüzde 7.6 olduğunu dile getiren Unakıtan, “Bunlar Türkiye için çok güzel rakamlar dedi.” Unakıtan, “Türkiye’de büyüme rakamları açıklandı. Kendi kafalarından bir sürü köşe kadısı boyuna fetva veriyor. Şu oldu da bu oldu da . Siz rakamlara bakın, Rakamlar belli. Hiç kimse bunu beklemiyordu. O yazarlar var ya, ben öyle demiştim diyenler, sorun bakalım, ne dediniz ne çıktı? Rakam burada.” şeklinde konuştu

Türkiye’nin gidişatının iyi okunması gerektiğine işaret eden Unakıtan, ülkenin sürekli büyüme trendi içinde olduğunu anlattı. Cumhuriyet tarihi boyunca sürekli ve istikrarlı bir büyümenin şimdiki kadar mümkün olmadığını belirten Unakıtan uygulanan ekonomik politikaların bu gelişmeleri sağladığını söyledi. Unakıtan “Bu ekonomik politikalar nedeniyle bu sıkıntıya şu sıkıntıya girdik. Katiyen kimse ekonomik politikalardan taviz beklemesin. Aynı devam edecek. Mali disipline aynen uyacağız. Mali disiplin bizim pusulamız gibidir. Giderken güneye mi kuzeye mi gideceğiz, pusulaya bakmak lazım. O bakımdan mali disiplinden herhangi bir taviz vermemiz mümkün değildir.” ifadelerini kullandı.