Unakıtan’ın kızının Vodafone firmasına aracılık yaptı mı?

CHP Genel Sekreter Yardımcısı İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın kızı Zeynep Basutçu Unakıtan'ın, Telsim ihalesi için Vodafone firmasına aracılık edip etmediğini sordu.

Mehmet Sevigen, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın cevaplandırması istemiye TBMM Başkanlığı’na verdiği yazılı soru önergesinde, “Unakıtan hakkında başta Galataport ihalesi olmaz üzere özelleştirmelerle ilgili pek çok iddia ortaya atılmaktadır. Mektuplaşmalar, otellerde buluşmalar sonucu Galataport ihalesinin Ofer’e verilmesi Sayın Unakıtan’ın Bakan arkadaşlarını bile rahatsız etmiştir. Yaşanan bazı olaylar, Telsim’in özelleştirilmesi sürecinde de benzer ilişkilerin yaşandığı ihtimalini kuvvetlendirmektedir” ifadelerine yer verdi.

Önergesinde Unakıtan’ın kızı Zeynep Unakıtan’ın 14 Kasım 2005 günü BMW marka siyah bir araba ile Telsim binasına gittiğini, kendisini karşılayan güvenlikçilere ‘ben Zeynep Unakıtan’ım. Genel Müdür Mehmet Taşaltın ile randevum var’ deyip yukarı çıktığını, Zeynep Unakıtan’ın girişinden 40 dakika sonra biri Türk 8 kişilik Vodafone heyetinin binaya girdiğini dile getiren Mehmet Sevigen, “Zeynep Basutçu Unakıtan, Telsim Genel Müdürü Mehmet Taşaltın ile bir ay sonra yani 13 Aralık’ta yapılacak Telsim ihalesinin detaylarını görüşmek için mi oradaydı? Yoksa Vodafone ihalesine aracılık mı ediyordu? Zeynep Basutçu Unakıtan, Mehmet Taşaltın ile birlikte Vodafone yetkililerini karşılamak için mi binaya erken gelmişti? Zeynep Basutçu Unakıtan, Mehmet Taşaltın ile Vodafone yetikileri gelmeden önce neler konuştu?” diye sordu.

Telsim Genel Müdürü Mehmet Taşaltın’ın, Vadofone yetkilileriyle aynı gün kısa bir zaman aralığıyla Zeynep Basutçu Unakıtan’a randevu vermesinin ne kadar tesüdüfi olabileceğini, Unakıtan’a neden erken randevu verildiğini soran Mehmet Sevigen, Mehmet Taşaltına bu görüşmeyi inkar etmesi için baskı yapılıp yapılmadığını öğrenmek istedi.

Görüşmenin ortaya çıkmasından sonra binaya giriş çıkışları gösteren kamera görüntülerinin toplatıldığını iddia eden Sevigen, önergesinde şu sorulara yer verdi: “Mehmet Taşaltın’ın randevularını ayarlayan bir sekreter yok mu? Randevular bir yere yazılmıyor mu? Binaya giriş çıkışlarda ziyaretçi kayıtları tutulmuyor mu? Yoksa bakan kızı diye Zeynep Basutçu Unakıtan’dan kimse kimliğini isteyip ziyaretçi defterine yazmadı mı? Binaya giriş çıkışları gösteren güvenlik kamerası yok mu? Zeynep Unakıtan’ın ziyaretinden sonra olayın duyuldugunu ve haber olacağını anlayan TMSF yetkilileri güvenlik kameralarının kaydettiği görüntüleri neden toplattı? Bu görüntüler nerede? Yoksa yok mu edildi? Randevu inkar ediliyorsa, görüntü kayıtlarına el konduysa demekki ortada kuşkulanacak bir şey var? Bütün bu kuşkuların yok edilmesi için bir açıklama yapmayı düşünüyor musunuz? Unakıtan ailesinden biri yada birileri veya yakınları Telsim’le herhangi bir şekilde çalışmakta mıdır? Maliye Bakanı Unakıtan’ın kızı Zeynep Basutça Unakıtan ya da Unakıtan ailesinin diğer üyeleri Telsim binasına kaç kez gitti? Ahsen Unakıtan, Telsim binasına hiç gitti mi? Gittiyse neden gitti? TMSF tarafından el konulan diğer şirketlerde Maliye Bakanı ya da diğer AKP’lilerin herhangi bir yakını çalışıyor mu? TMSF’nin el koyduğu şirketlerle iş yapan şirketlerde AKP’liler yada yakınları var mı? “