‘Unakıtan’ın yaptıkları Başbakan’ın kapsamında’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, hakkında üçüncü gensoru verme kararı aldıkları Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın peşini bırakmayacaklarını söyledi.

2 günlük program için İzmir’e gelen Baykal, Adnan Menderes Havalimanı’nda kalabalık bir partili grubu tarafından karşılandı. Baykal, Turizm Bakanı Atilla Koç ile aynı uçakta İzmir’e geldi. Baykal’dan önce uçaktan inen Koç, CHP’liler arasından geçerek Havalimanı’ndan ayrıldı. Baykal’ın VIP Salonu’na gelişi sırasında partililer arasında kısa süreli bir izdiham yaşandı. Salon kapısının 2 camı kırıldı. Baykal, burada yaptığı açıklamada, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a yüklendi.

Gensoru verme konusunda karar aldıklarını anlatan Deniz Baykal, “Bu konuyu çözünceye kadar takip edeceğiz.” dedi.

Unakıtan kakkındaki iddialarında haklı olduklarının her geçen gün daha da netleştiğini savunan Baykal, “Nasıl ‘Kartaca yıkılmalıdır’ dendi, yolsuzluğu bu kadar net bir şekilde ortaya çıkmış bir bakan da oradan uzuklaştırılmalıdır. Unakıtan ile ilgili söylenenler sadece CHP’nin iddiası olmaktan çıkmıştır.” diye konuştu.

Hükümete destek olan yazarlar, AK Parti’nin yandaşları ve kendi milletvekilerinin dahi açıkça Unakıtan’ın durumunun taşınamaz olduğunu söylemeye başladığını iddia eden Baykal, şunları söyledi: “Ama Başbakan bir inat ve ısrar içindedir. Bu inat ve ısrar beni şaşırtmıyor. Bunu hiç yadırgamıyorum. Bu kadar önemli büyük yanlışlıkları ancak Başbakan’ın katkısıyla yapar. O nedenle konuyu Unakıtan konusu gibi anlamak bence yeterli değildir. Konu Başbakan konusudur. Başbakan kendi elleriyle getirdiği ve bütün icraatıyla da desteklediği ve hakkındaki iddiaları doğru olmadığını hala beyan ettiği Maliye Bakanı’na sahip çıkma çabası içindedir. Artık konu Unakıtan’ı aşmıştır. Başbakanın kapsamı alanı içine girmiştir.”

Baykal, bir gazetecinin Fehriye Erdal’ın Belçika Hükümeti tarafından 32 güvenlik görevlisiyle korunmasına rağmen kaçırılmasıyla ilgili bir soruya, bu konunun tam bir skandal olduğunu ifade etti.

Belçika’nın olayın başından beri terör konusunda güven veren bir yaklaşım sergilemediğini vurgulayan CHP Genel Başkanı, bu ülkenin hukuki zaafiyetler içinde olduğunu dile getirdi. Baykal, “Son genilen noktada ise Belçika sadece hukuki açıdan değil, hakkında gözaltına alınma kararı olan bir sanığın mahkum olduktan sonra kaçırılmış olması bir hukuki zaafiyettir. Belçika devleti izah etmekte büyük güçlüklerle karşılaşacaktır.” dedi. Baykal, Türkiye olarak bu konuda gerekli etkinliğin zamanında sergilenmediğini iddia etti.

Baykal, daha sonra Aliağa-Menderes Merto Hattı Karşıyaka Tüneli’nin temel atma törenine katılmak üzere Konak’a geldi. Buradan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte vapurla Karşıyaka’ya geçen Baykal, temel atma törenine çarşı içinden yürüyerek geldi. Baykal’ı karşılamaya gelen partilileri İzmir Büyükşehir Belediyesi ile CHP’li ilçe belediyelerin otobüsleri taşıdı.