‘Üniter yapımız üzerinde ameliyata müsade etmeyiz’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çocukları sokağa dökülen ve çocuklarının terör örgütü tarafından kullanılmasına izin veren anne babalara seslendi.

AK Parti 30. İl Başkanları Toplantısı Bilkent otelde yapıldı. Toplantıya, il başkanlarının yanısıra kadın kolları ve gençlik kolları başkanları, Bakanlar, parti yöneticileri ve milletvekilleri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Başbakan Erdoğan, “meydanlarda verdiğimiz sözlerin arkasındayız” mesajını verdi. Bugünkü Türkiye’nin geçmişten çok farklı olduğunu savunan Erdoğan, ülkenin kendi dönemlerinde yardım ve hibe alan bir ülke olmaktan çıkarak yardım eden bir ülke haline geldiğini belirtti.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından bugün açıklanan 2005 yılının 4. çeyreği büyüme rakamlarını değerlendiren Erdoğan, “Bu rakamlar adeta zirve” dedi. Türkieye’nin 2005 yılında yüzde 10.2’lik büyümeyi yakaladığına dikkat çeken Erdoğan, büyüme rakamının kişi başına düşen milli gelirde 5 bin doların aşıldığının görüldüğünü kaydetti.

Annelere, babalara “Çocuklarınıza sahip çıkın” uyarısında bulunan Erdoğan, “Çocuklarını sokaklara dökenler veya çocuklarının terör örgütleri tarafından kullanılmasına izin verenler. Yarın ağlamanız boş yere olacak. Güvenlik güçleri kadın da olsa çocuk da olsa eğer terörün maşası haline gelmişse gerekli müdahale neyse onu yapacaktır” dedi. Dünyanın hiç bir yerinde şiddetin özgürlük olarak görülemeyeceğini belirten Başbakan Erdoğan, bu olayları çıkaranların niyetlerini bildiğini ifade etti. Özgürlüklere müdahale etmeye çalışanların karşılarında kendilerini bulacaklarını belirten Erdoğan, insanımızın refahını bozmaya hiç kimsenin hakkı olmadığının altını çizdi. Ülkenen üniter yapısı üzerinde kimseye ameliyat müsadesi vermeyeceklerini vurgulayan Erdoğan, halkın tüm tahriklere rağmen sağduyulu olduğuna dikkat çekti.

MEDYAYA ELEŞTİRİ

Basın aracılığı ile millete çağrı yapan Erdoğan, “Kafalarımızı, kalplerimizi ve kulaklarımızı terörün şiddet ve karanlık politikasına kapalı tutalım” dedi. Medyayı terörün propagandasına destek vermekle suçlayan Başbakan Erdoğan, “Aynı görüntüleri tekrar tekrar dakikalarca, saatlerce veriyorsunuz. Vatandaş zannedecek ki kan gövdeyi götürüyor. Bunlar ne kazandırır? Medyayı daha duyarlı olmaya davet ediyorum. O zaman onların üzerinde hayat bulacakları bir alan kalmayacak. Amaçları propagandalardını yapmak. Malesef bu propagandayı bedava yaptırıyorla. Bu olaylara haber değeri vardır diye bakamazsınız, bu milletin meselesi” diye konuştu. Terör üzerinden hükümetin zaafa uğratılmak istendiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, bu kişilerin asla başarıya ulaşamayacağını kaydetti. Terör olaylarına ilişkin atılması gereken tüm adımların atıldığını vurgulayan Erdoğan, hiç bir şeyin kontrol dışında olmadığını öne sürdü. Bu olayların kendilerini de üzdüğünü ifade eden Erdoğan, ‘Demokrasi ile büyümemizi hazmedemeyenler var’ uyarısında bulundu.

Diyarbakır, Batman ve Siirt’te çıkan olaylarda dükkanları zarar gören esnafın tüm zararının karşılanacağını açıklayan Başbakan Erdoğan, teröristlere prim vermeyen esnafı ve sağduyulu davranan güvenlik güçlerini tebrik etti. Milletin engin sağduyusuna güvendiğinin altını çizen Erdoğan, “Hepbirlikte kazanamazsak hep birlikte kaybederiz” dedi. Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir’e eleştirilerini devam ettiren Erdoğan, “Ben istediğimi konuşurum. Yok böyle bir şey. Terörle dayanışma içine girmenize ne demokrasi ne de hukuk müsade eder” dedi. AK Parti teşkilatlarına da provakasyona karşı sağduyusu çağrısını yapan Erdoğan, “Saldırılar olabilir, kırılan camlar takılır” dedi.