Üniversite kurulacak illerin konut sikintisi olmamali

BURDUR - Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Metin Lütfi Baydar, Anadolu'daki il ve ilçelerde üniversite açildiktan sonra ev kiralarinin haddinden çok fazla arttigini söyledi.

Ögrencilerin en çok kiralarin yüksekligi ve sosyal imkanlarin yetersizliginden sikayet ettigini bildiren Baydar, “Ögrencilerimiz bizlere emanet, onlari ezmeye kimsenin hakki yok.” dedi.
AK Parti Hükümeti 15 ilde yeni üniversite kurulmasi için çalismalari tamamlamak üzere. Ilk etapta gereken kaynagin da ayrildigi bu sehirler, Kirsehir, Kastamonu, Düzce, Burdur, Usak, Rize, Tekirdag, Erzincan, Aksaray, Giresun, Amasya, Çorum, Adiyaman, Yozgat, Ordu ve Sinop. Bu illerin yerel yönetimleri ve vatandaslar üniversite kurulmasini çok istiyor. Üniversitede okumak için gelen ögrencilerin sehrin sosyal ve ekonomik hayatina ivme kazandirmasi planlaniyor. Ancak alt yapisi hazir olmadan açilan üniversiteler, ögrencilere bir çok sikinti yasatiyor. Bunlarin basinda ise ev kiralarinin yüksek olmasi ve kültürel faaliyetlerin yetersizligi geliyor. Ögrencilerin kalabilecegi kaloriferli evlerin az olmasi kiralarin fahis rakamlara ulasmasina neden oluyor. Firsati degerlendiren ev sahipleri her yil kiralarina yüzde 50’ye varan zamlar yapiyor. Çaresizlikten bir evde 3 ile 5 arasinda degisen sayilarda kalan ögrenciler, okullarin kapandigi yaz aylarinda bile evleri bosaltamiyor. Esnafin da kendilerine pahali mal sattiklarini söyleyen ögrenciler konuyla sikayetlerini degisik platformlarda dile getiriyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Metin Lütfi Baydar da konu ile ilgili birçok istek ve sikayet aldigini söylüyor. Burdur’da 2 egitim fakültesi, bir saglik yüksek okulu ve 5 tane meslek yüksek okulu (MYO) bulunan Isparta SDÜ Rektörü Baydar, yeni üniversitelerin açilmasina temkinli yaklasiyor. Rektör olarak birçok sikintiyi gögüslediklerini aktaran Baydar, degisik zaman ve mekanda ögrencilerin dertlerini dinledigini söyledi. Tüm ögrencileri evladi gibi gördügünü bildiren Baydar, onlara sahip çikmanin görevleri arasinda bas sirayi teskil ettigini kaydetti.

Yeni üniversite kurulacak yerlerde bulunan halkin önce bilinçlendirilmesini isteyen Baydar, “Üniversite ögrencisinin bir çok istek ve arzulari olur. Okulda gezmenin yani sira stres atacagi mekanlar arar. Iyi sartlarda barinma imkani ister. Kendisini ziyaret eden yakinlarini gezdirecegi yerler arar. Tüm bunlari saglayamazsak, ögrencinin üniversite hayati istenilen seviyeye ulasmaz ve dersleri de ayni oranda olur.” diye konustu.

Küçük ve gelismemis hiçbir ilçeye fakülte kurmadiginin altini çizen Baydar, MYO’larin açilmasi için bile bazi sartlari aradigini kaydetti. Üniversite ögrencisinin istedigi sartlari yerine getiremeyen ilçelere MYO açmanin kârdan çok zarar getirecegini savunan Baydar, “Üniversite kurulan il ve ilçeler ile olmayan yerler arasinda yüzde yüze varan kira farki oluyor. Gittigim ilçelerin yerel yönetimlerini bu konuda uyariyorum. Ögrencilerin ezildigi ilçelerdeki okullari merkeze tasiyabilecegimi iletiyorum.” dedi.

Burdur’un 2 ilçesindeki ev kiralari konuyu net olarak ortaya koyuyor. Fakülte ve MYO bulunan Bucak ilçesinde ev kiralarinin 300 YTL’ye dayanirken, 15 dakika ötedeki Çeltikçi ilçesinde en iyi ev 150 YTL’ye alici buluyor. Burdur Valisi Can Direkçi, Türkiye’de yeni açilmasi planlanan üniversiteler içinde Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin sansinin yüksek oldugunu bildirdi. Bu yüzden Burdurlulara seslenen Direkçi, gereken alt yapinin hazirlanmasini istedi. Burdur’daki ögrencilerden de ayni sikayetlerin geldigini ifade eden Direkçi, üniversitelerin bulundugu yerde yasayanlarin ellerini vicdanlarina götürmesini istedi. Kendi çocuklarinin da bir gün ayni durumla karsi karsiya kalabilecegini hatirlatan Direkçi, “Türkiye’nin çesitli illerinden gelen üniversite ögrencileri bizim misafirimiz. Türk kültüründe misafiri ezmek yoktur. Özellikle ilçelerdeki vatandaslarimizin yurt ve kaloriferli konut yapmasini istiyoruz.” diye konustu.