Üniversite ögrencileri Fransa’da Türk dergisi çikardi

IZMIR - Aralarinda Ege Üniversitesi (EÜ) Iletisim Fakültesi Gazetecilik Bölümü son siniftan Mine Olçum'un da bulundugu 8 üniversite ögrencisi, Fransa'da bir Türk dergisi çikardi.

“Türkler-Avrupalilar/Önyargisiz Birbirimizi Tanima” temasi islenen derginin bu yil altinci sayisinin hazirlandigini açiklayan Olçum, “Fransa’daki Ecole Superieuie de Journalisme (Gazetecilik Yüksekokulu) tarafindan hazirlanan dergi için büyükelçiligin finanse ettigi proje çerçevesinde 8 Türk üniversite ögrencisi olarak bir ayligina staja kabul edildik. Fransiz gazeteci Regis Verley’in rehberliginde çalistik. 36 sayfa olarak hazirladigimiz dergi, Fransa’da ücretsiz dagitildi.” dedi.

Derginin içeriginde Türkiye’den Avrupa’ya göç, laiklik, kadin haklari, aile, müzakere süreci, beyin göçü gibi konular ele alinarak, Türk ve Fransiz toplum yasamindan kesitler verildi. Ayrica Avrupa’daki Türk gazetecilerle yapilan röportajlar yayimlandi.

Derginin hazirlanmasinda EÜ Iletisim Fakültesi disinda Galatasaray, Anadolu, Istanbul ve Yeditepe üniversitelerinden toplam 8 ögrenci görev aldi.