Üniversite öğrencilerinden dramlı Hamlet’li eylem

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne sanatları bölümü öğrencileri, fakülte binasının Mudanya'dan üniversitenin Görükle'deki merkez kampüsüne taşınması için rektörlük binası önünde eylem yaptı.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne sanatları bölümü öğrencileri, fakülte binasının Mudanya’dan üniversitenin Görükle’deki merkez kampüsüne taşınması için rektörlük binası önünde eylem yaptı. Eylemi yapanlar dram yazarı ve sahne oyunları öğrencileri olunca eylem bir hayli renkli geçti. Dünyaca ünlü dramaları yaşadıkları sorunlara uyarlayan öğrencilerin performansı arkadaşlarından tam not aldı.

    UÜ bünyesinde hizmet veren Güzel Sanatlar Fakültesi’nin resim bölümü Görükle’de bulunurken, sahne sanatları bölümlerinin bulunduğu bina ise Mudanya’da hizmet veriyor. Mudanya’da birçok sıkıntı içerisinde yüksek öğrenimlerini sürdürdüklerini belirten fakülte öğrencileri UÜ Rektörlük binası önünde eylem yaptı. Slogan atarak rektörlüğü protesto eden öğrenciler, okullarında kantin olmadığını, binanın fiziki koşullarının yetersiz olduğunu öne sürdü. Öğrenciler adına konuşan Elif İpek Tuğrul, “Güzel sanatlar fakültesinde olması gereken sahne, dekor, aksesuar, stüdyo, dans salonu, kostüm odası, banyo, soyunma odası, kantin gibi sosyal donatı alanlarından yoksunuz. Birçok eksiğimizin karşılanabileceği bir fakültede ve Görükle’de öğrenim görmekteyiz. Görükle’deki fakülte öğrencileri ile iletişim kuramamakta, ortak plan-proje üretememekte ve hazırlamış olduğumuz oyunları sunamamaktayız. Fakülte kurulduğu yıldan bu yana öğrencilerin hiçbir ihtiyacı karşılanmadığı gibi haklı olan talepleri, istekleri ve fikirleri yanıt bulamadan sonlandırılmaktadır.” dedi.

    21. YÜZYILDA İÇMEYE SU BULAMIYORUZ

    Anıl Eruğur, Mudanya’da yaklaşık 7 yıllık geçmişi olan fakülte binasında eğitim hayatlarını sürdürmelerine rağmen birçok sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Eruğur şunları kaydetti: “Sosyal ve çevresel problemler yaşıyoruz. Fakültemiz Bursa’nın ilçesinde bulunuyor. Diğer fakülteler merkez kampüsünde olduğu halde biz maalesef Mudanya ilçesinde diğer öğrencilerden izole bir şekilde eğitimimize devam ediyoruz. Cumhuriyetimizin kurulduğu bu topraklarda 21. yüzyılda okulumuzda içmeye dahi su bulamıyoruz. Hoca anlamında, sahne anlamında fiziki eksiklikler yaşamaktayız. Merkez kampüsünden bağımsız olarak görülmesi sebebiyle kendimizi ifade edemiyoruz. Verilen sözlerin tutulmaması sebebiyle bundan önceki görüşmelerimizde rektörle, dekanlıkla görüştük, Mudanya Belediyesi ile görüştük. Taleplerimize karşılık alamadık. Bugün bu eylemi dramatik ana sanat dalı ve oyunculuk ana sanat dalı öğrencileri olarak, iki eksende buluştuk. Birincisi; ön koşulsuz konservatuvar çıkışlı olmayan hocaların bize eğitim vermemesi konusunda birleştik. Görükle’de daha iyi ortamda modern Türkiye’ye yakışır bir ortamda eğitim almak için buraya geldik.”

    Açıklamaların ardından kostümle rektörlük önüne gelen öğrenciler dünyaca ünlü oyunları yaşadıkları sorunlara uyarlayan öğrencilerin performansı arkadaşlarından tam not aldı. Bülent Ersoy ve Nihat Doğan takliti ile arkadaşlarını güldüren Oğuzhan Fıçılar, ‘Zincire vurulmuş Prometheus ‘u, Furkan Yazıcı ‘Launcelot Gobo’yu, Fırat Üste isimli öğrencide ‘Cyrano de Bergerac’ı sahnelerken Eren Atmaca ve Halil Sarıbaş da William Shakespeare tarafından yazılan Hamlet’i sahneledi.

    Eylem devam ederken bir grup öğrenci rektörlük binasına girerek rektör yardımcısı ile bir görüşme yaptı.