Üniversite ögrencilerinin sanayi kuruluslarinda egitim alabilmelerine iliskin bir protokol imzalandi

GAZIANTEP - Gaziantep Sanayi Odasi (GSO) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birligi (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) arasinda, üniversite ögrencilerinin sanayi kuruluslarinda egitim alabilmelerine iliskin bir protokol imzalandi.

Kurumlar adina protokole, GSO Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Cevdet Akinal ve TOBB-ETÜ Üniversitesi Rektör Yardimcisi Prof. Dr. Rasih Demirci imza atti. Demirci, gelisen süreçte üniversite ögrencilerinin teorik egitimin yaninda, pratik egitim almalarinin sart oldugunu söyledi. Üniversite-Sanayi isbirligine özel bir önem verdiklerini ifade eden Demirci, is dünyasinin aradigi insanlari yetistirmek istediklerini belirtti. “Biz bu programi özellikle staj degil, ortak egitim programi olarak adlandiriyoruz. Sadece teoride kalan egitim, rekabetin evrensel boyutlara ulastigi günümüzde yeterli olamaz. Hem üniversite-sanayi isbirliginin saglanmasi, hem de ögrencilerimizin donanimli olarak is hayatina atilabilmesi için bu egitimi gerekli görüyoruz.” diye konusan Demirci, GSO ile yapilan anlasma sayesinde, ticaret ve sanayide önemli bir konumda bulunan Gaziantep’teki isyeri ve tesislerde ögrencilerin uygulamali egitim alacaklarini dile getirdi.

GSO Yönetim Kurulu Baskan Yardimcisi Cevdet Akinal ise, ögrencilerin is hayatini taniyarak egitim almalarinin önemine dikkat çekti. Bu amaçla TOBB-ETÜ Üniversitesi ile imzalanan protokole büyük önem verdiklerine vurgu yapan Akinal, “Organize Sanayi Bölgesi basta olmak üzere Gaziantep’te üretim ve ihracat yapan birçok isletmede, uygulamali egitim alacak olan ögrenciler, nitelikli isgücü olarak ekonomimize önemli katkilar yapacaktir.” dedi.

Protokol, Gaziantep Sanayi Odasi üyesi isyerlerinde egitim alan ögrencilerin hazirlayacaklari rapor ve yapacaklari çalismalarin, firmalarin ortak problemleri ve çözüm yollarinin tespit edilmesinde de kullanilmasini öngörüyor.