‘Üniversiteler 1981 yılından beri patinaj yapıyor’

Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Yamaç, bir meslek edinmek için her yıl 2 milyon gencin üniversite sınavlarına girdiğini, YÖK'ün de bu talep baskısının altında ezildiğini iddia etti.

“Türkiye’de bu yığılmanın ve işsizlik sorunun önüne geçmenin çözümü ara eleman yetiştirmektir.” diyen Yamaç, 1981 yılından bu yana üniversitelerin adeta patinaj yaptığını, bu yığılmayı eritebilmek için ihtiyaç duyulmayan programlar açıldığını söyledi.
Yamaç “Mezun olan iş bulamıyor. Oysa toplum ara elemana ihtiyaç duyuyor” dedi.

Avrupa ülkeleri arasında eğitim alanında işbirliğini gerçekleştirmek amacıyla başlatılan “Yaşam Boyu Öğrenim Projesi” ile ilgili kongrenin ikincisi Antalya Kervansaray Otel’de başladı. 2 gün sürecek kongreye 31 Avrupa ülkesinden 65 uzman katılıyor. Eğitim alanında işbirliği imkanlarının tartışıldığı kongreye, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kadri Yamaç ev sahipliği yapıyor.

Yamaç, Avrupa ülkelerinin yüksek eğitimde ABD ve Japonya’nın gerisinde kalması üzerine; 1999 yılında AB üyesi ve aday ülkelerin Milli Eğitim Bakanlarının bir araya geldiğini bildirdi. Amaçlarının toplumsal ihtiyaçlarla eğitimi örtüştürmek ve bilgiyi ticarileştirmek olduğunu kaydeden Gazi Üniversitesi Rektörü, Avrupa Birliği ülkelerinde de toplumun işgücü ihtiyaçlarının da değiştiğini söyledi.

Yaşlanan Avrupa’da önümüzdeki süreçte en büyük iş gücü talebinin yaşlı nüfusunun bakımını yapacak olanlara olduğunu bildiren Yamaç, Türkiye’de ise genç nüfusun işsizlik sorunu aşmak için üniversite kapılarında ter döktüğünü bildirdi.

Bir meslek edinmek için her yıl 2 milyon gencin üniversite sınavlarına girdiğini belirten Prof. Dr. Yamaç, YÖK’ün de bu talep baskısının altında ezildiğini iddia etti.

Yamaç, “Bu talebi eritmenin ve işsizlik sorununa çözüm bulmanın yolu herkesi üniversite mezunu etmek değildir. Çünkü herkesi 4 yıllık eğitim vermek bir lükstür. 2 milyon öğrenci sınavlarda üniversiteye girebilmek için ter döküyor. Türkiye’de bu yığılmanın ve işsizlik sorunun önüne geçmenin çözümü ara eleman yetiştirmektir. Ama Türkiye’de 1981 yılından bu yana üniversiteler patinaj yapılıyor. Bu yığılmayı eritebilmek için ihtiyaç duyulmayan programlar açılıyor. Mezun olan iş bulamıyor. Oysa toplum ara elemana ihtiyaç duyuyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’deki üniversitelerde bazı programlar şişirildiği için bu bölümlerden mezun olan gençlerin çoğunun iş bulamadığını söyleyen Yamaç, işe girenlerin ise mezun olduktan sonra kendisini geliştirmediğini söyledi.

Bu yüzden verimin düştüğünü ve bilginin ticarileşemediğini, bundan da ülkenin zarar gördüğünü söyleyen Gazi Üniversitesi Rektörü, “Eğitim yaşam boyu bir süreçtir. Mezun olduktan sonra kendisini yenileyenler, geliştirenler daha kısa sürede terfi edip daha fazla maaş alıyorlar. Üstelik mezun olanların bir bölümü de mezun olduğu alanla ilgili değil, başka alanda iş yapıyor. Bu konuda Avrupa ülkeleri esnek eğitim modeli üzerinde duruyor. Kişiye mezun olduktan sonra da eğitimi öngörüyor. Ayrıca bu projeyle işsiz gençlerin meslek edinmesini de öngörüyor” dedi.

Gazi Üniversitesi’nin işsizlik sorununu çözme ve toplumda talep edilen işgücünü karşılamak için projeler ürettiğini bildiren Rektör Yamaç, “Biz bu çerçevede Ankara’da Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği içinde 6 yılda 60 bin kişiye Teknik Eğitim Fakültesinde kurslar açıp eğitim verdik. Eylül ayında da Gazi Üniversitesi’nde uzaktan eğitime geçeceğiz. Bu programa giren öğrencilere iki yıllık muhasebe ve bilgisayar teknolojileri eğitimi vereceğiz. Bu öğrenciler eğitimlerini bilgisayar üzerinden alacaklar. Okulda danışmanları da olacak olan bu öğrenciler, dersleri bilgisayarda görüp, okulda sınava girecekler. Böylece, bir işte çalışanlar da bu esnek eğitim modelinden yararlanabilecek” diye konuştu.

Yaşam Boyu Öğrenim Projesi Türkiye Koordinatörü Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Cansu Alpaslan da önümüzdeki haziran ayında kongrenin devamı olarak Ankara’da ikinci bir toplantı yapacaklarını söyledi.

Haziran ayındaki toplantıda bir mesleği olan kişinin bir başka meslekle ilgili kredili eğitim almasıyla ilgili konuların tartışılacağını söyleyen Alpaslan; “APEL adı verilen bu projeyle bir kişi bir başka bir meslekle ilgili de kendisini geliştirebilecek.” şeklinde konuştu.