Üniversiteler kırmızı alarma geçiyor

Üniversite kapısında bekleyen 2 milyon gence derman olmak isteyen uzmanlar ÖSS’yi masaya yatırdı.

Önlem alınmazsa üniversite kapısına 2011’de 2.4 ve 2023’de 6.5 milyon gencin yığılacağı uyarısı yapıldı

TÜRKİYE’DE 1923’te 23 olan lise sayısı 2008 yılında 7 bin 934’e, burada eğitim görenlerin sayısı da 3 milyon 386 bin 717’ye yükseldi. Rakamın dikkat çekici olduğunu belirten eğitimciler önlem alınamazsa 2011’de 2.4 milyon, 2023’te ise 6.5 milyon kişinin üniversite kapısına yığılmasının kaçınılmaz olduğunu bildirdi.

‘EĞİTİM GÜNÜ ARTMALI’

TÜRKİYE Özel Okullar Derneği’nce bu yıl 7’ncisi düzenlenen Antalya Sempozyumu’nda ÖSS tartışıldı. Sempozyum sonunda ‘Ortaöğretimde Yeni Yaklaşımlar Sonuç Bildirgesi’ yayınlandı. TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın okulların daha fazla açık kalması önerisi beğenildi. Japonya’da 240, Almanya’da 210, Türkiye’de ise 180 gün olan eğitim gününün arttırılması görüşünde birleşildi.

MAKAS GİDEREK AÇILDI

MİLLİ Eğitim Bakanlığı’na sunulacak bildirgede özetle şu görüşlere yer verildi: Tevhid-i Tedrisat’a bağlı yeni yapılanmaya ihtiyaç var. Sayıları artan fen ve anadolu liseleri, fırsat eşitsizliğine sebep oluyor. Ortaöğretimi bitiren öğrenci ile yükseköğretim kurumlarının kapasiteleri arasındaki makas açıldı. Üniversiteye giriş rekabeti öğrenciler üzerindeki baskıyı artırdı. Yükseköğretimin kapasitesi artırılsın. Meslek liselerinin başarısız öğrencilere yönelik olduğu inancı ve katsayı farklılıkları bitirilsin. Açık öğretime sınavsız öğrenci alınsın.