Üniversiteler polemik degil proje üretmeli

ERZURUM - Müstakil Isadamlari Dernegi (MÜSIAD) Genel Baskani Dr. Ömer Bolat, üniversitelerin polemik çikarmak yerine isadamlarina proje üretmesini teklif etti.

Erzurum Büyüksehir Belediye Baskani Ahmet Küçükler ve Erzurum Sube Baskani Durmus Akpinar’in konusmasindan sonra kürsüye gelen MÜSIAD Genel Baskani Dr. Ömer Bolat, “YÖK’ün çikardigi polemikler dogru degil. Üniversiteler projeler hazirlamali. Is adamlarimiz proje hazirlamakta zorlaniyor. Oysa is adamlarimiz üniversitelerle is birligi yaparak projelerini hazirlayabilirler. Üniversiteler bu konuda is adamlarimizla isbirligi yapmali. Vasifli isgücü sikintisi çekiyoruz, issizlik var. Bu nedenle Milli Egitim ve YÖK vasifli is gücü yetistirmelidir. Bölgesel sektörel ön plana çikartilmali. Artik Türkiye ekonomisi kabuk degisimi sürecinde girdi.” diye konustu.

Polat, Türkiye’ye en yakin dost ülkenin de Pakistan olduguna dikkat çekerek, burada yasanan afet nedeniyle tüm Türkiye’nin yardim yapmak için seferber oldugunu ve tahminen 100 milyon dolar civarinda bir yardim yapilacagini ifade etti.

28 subesi bulunan MÜSIAD’in mayis ayi sonunda 150 is adami ile birlikte genel idare kurulunu Erzurum’da yapacagina isaret eden Bolat, bu kuruldan önce de bir sektörel kurulun yapilacagini bildirdi. Bolat, Türkiye’nin takim kapasitesinin yüzde 8’ini kullanabildigini, üretim ve tüketim potansiyelinin de bunun ancak onda biri oldugunu kaydetti.