Üniversitelerde türban özgürlüğüne rektörler ne dedi?

Mecliste ikinci kez oylanarak kabul edilen anayasa değişliği ile ilgili rektörler ne düşünüyor?

Anayasanın ardından YÖK Yasası’nın ek 17. maddesinde de değişiklik yapılması gündemdeyken, Bahçeşehir, Sabancı ve Yıldız Teknik Üniversitesi rektörleri anayasa değişikliğin yeterli olduğunu söyledi ve Cumhurbaşkanın onayını beklediklerini ifade etti.

Rektörler yasak kalkar diyor

AKP, MHP ve DTP’li milletvekillerinin oylarıyla Meclis’te yapılan anaysa değişiklinin ardından ‘Şimdi ne olacak’ sorusu da gündeme geldi. Taraf Gazetesi’nin görüştüğü rektörlerin büyük çoğunluğu değişikliğin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanıp Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla yeni bir durumun doğacağı ve türbanlı öğrencilerin derslere girebileceği görüşünde birleşti.

Konunun spekülasyona açık olduğu gerekçesiyle bazı rektörler görüş açıklamaktan çekindi.

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Deniz Ülkü Arıboğan, Gül’ün anayasa değişikliği onaylamasının ardından türbanlı öğrencileri üniversiteye alacaklarını açıkladı. Arıboğan, “Biz yasaları uyguluyoruz. Şu an yasak olduğu için türbanlı öğrencileri okula alamıyoruz. Engel kalkarsa alacağız” dedi.

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tosun Terzioğlu da “Cumhurbaşkanı değişikliği onaylarsa ve diğer maddelerden kaynaklanan herhangi bir engel olmazsa türbanlı öğrenciler okulumuza girebilir” diye konuştu.

Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Uğur Erdener, anayasa değişikliği onaylanıp yayınlandıktan sonra metne bakarak görüşünü açıklayacağını belirtti.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durul Önen, ayanaysa değişikliğinin yürürlüğe girmesinden sonra “Beğenilse de beğenilmese de” uygulanması gerektiğini söyledi.

“Şu an görüldüğü kadarıyla değişen bir şey yok” diyen ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, hukukçuların bu konuda ikiye ayrıldığını dikkat çekerek, konuyu hukukçulara danışacağını söyledi.