Üniversiteli öğrenci intihara kalkıştı

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Eğitim Fakültesi öğrencisi genç bir kız 6 katlı bir binanın çatısına çıkarak kendini atmak istedi.

A.Y.; henüz çok genç bir üniversiteli, ailesinin ve sevenlerinin kendisinden bir çok beklentisi var, ama o bu beklentileri bir kenara itti, belirlenemeyen bir sebepten dolayı bir apartmanın son katına çıktı ve yaşamına son vermek istedi.

Atatürk Caddesi MKÜ karşısındaki 6 katlı Nur Apartmanı’nın son katına çıkan ve kendini boşluğa bırakmak isteyen A.Y. arkadaşlarının son anda yetişmesiyle ölümden kıl payı kurtuldu. Emniyet güçlerinin olay yerine gelmesiyle genç kız tedavi edilmek üzere Antakya Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı, ardından intihar girişimiyle ilgili ifadesi alındı.

GENÇLERDEKİ DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİKLERİ GÖZ ARDI EDİLMEMELİ

Son yıllarda intihar olaylarında rastlanan artış tesadüfi olmadığını vurgulayan uzmanlar intiharların biyolojik, psikolojik ve sosyolojik pek çok nedenleri olduğunu söylüyor.

İntihar olgularındaki artışın sadece Türkiye’de değil bütün dünyada birinci sağlık sorunu olmaya başladığı gözlenirken daha çok genç yaş grubunda olması dikkati çeken diğer özellik. Hatay Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Psikologlarından İrfan Küçük, trafik kazalarından sonra gelen en önemli ikinci ölüm nedeni olan intihar ve depresyon konusunda bilgilenmenin bu vakaları önlemek için ilk koşul olduğunu söyledi.

Küçük, intihar vakalarının son bir yılda hızla artması göz önünde bulundurulduğunda, tüm toplumun, özellikle ailelerin ve eğitimcilerin depresyonun belirtileri konusunda bilgi sahibi olmaları gerektiğinin öneminin görüldüğünü belirtti.

İntihar etmeyi düşünen kişilerin, bu girişimlerini gerçekleştirmeden önce bazı sinyaller verdiğini belirten Küçük, bu sinyaller konusunda uyanık olarak, olası intihar girişimlerinin engellenebileceğini vurguladı.

Psikolog İrfan Küçük, intihar etmeyi düşünen kişilerin ani davranışsal ve duygusal değişiklikler, sürekli ölümden veya ölme isteğinden söz etme, intihar etmeyi düşündüklerini kaydetti.

Küçük, intihar düşüncesi olan kişilerin direk söyleme, kendilerine zarar verici davranışlarda bulunma, veda veya ayrılık sözleri, mektuplar, dargınlıkları sonlandırma girişimleri, hayatı umursamadığını ifade edecek mesajlar verme eğilimleri gösterdiğine dikkat çekti.

Daha önceden intihar girişiminde bulunan kişilerin yeniden intiharı deneme olasılıklarının yüzde 75 civarında olduğunu ifade eden Psikolog İrfan Küçük, bu nedenle önceden intihar girişiminde bulunan gençlerin anne-babalarının bu konuda çok dikkatli olması gerekliliğini kaydetti.