Üniversiteli öğrenciler turizme çiğköfte ile destek verdi

İskenderun Turizm Meslek Yüksek Okulu'nda düzenlenen yemek yarışmasında bayanlar Hatay'ın yöresel yemeklerini tanıttı.

İskenderun Turizm Meslek Yüksek Okulu’nda düzenlenen yemek yarışmasında bayanlar Hatay’ın yöresel yemeklerini tanıttı. Okul bahçesinde ise üniversite öğrencileri Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin’in çiğ köftelerini kendi elleri ile yoğurdu.
İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder de öğrencilerin yaptıkları çiğ köfteleri afiyetle yedi.
Yemek yarışmasında özellikle köfte türleri ile Maklube denilen pirinç pilavı üzerinde kavurma et ve çevresini süsleyen salatalar yoğun ilgi gördü. Yemek yarışmasında sıcak türde 23 ayrı yemek, soğuklarda 34 tür tatlılarda ise 18 ayrı tür jürinin beğenisine sunuldu.
Turizm Haftası dolayısyla düzenlenen yemek yarışmasında konuşma yapan İskenderun Kaymakamı Ali İhsan Su, “Turizm bacasız fabrikaya benzer, Bu bağlamda ülkemizi, bölgemizi ve şehrimizi en iyi şekilde tanıtmak lazım. Hatay tarihi zenginliği, doğa güzelliği ile adeta bir turizm şehri, dağ ile denizin iç içe olduğu bölgemizde turizm potansiyel olmasına rağmen alt yapı yeterli değil.” dedi.
Hatay’ın yöresel yemeklerinin de oldukça zengin olduğuna dikkat çeken Kaymakam Su, “İlimizde Arap, Türk ve Fransız kültüründen derme çok zengin yemek çeşitlerimiz var. Bu gün burada bayanlarımızın özenle yaptıkları yemeklerin hepsi birbirinden lezzetli ve güzel, Hepsinin eline sağlık. Önemi olan yarışmanın dışında bölgemizin bu yemeklerini tanıtabilmektir” ifadesini kullandı.
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Hüsnü Salih Güder ise “İlimizin turizm yönünden gelişmesi, için çaba sarf ediyoruz. Üniversitemizi ve fakültelerimizde de zaman zaman bu tür etkinlikler düzenliyoruz. Burada amaç, turizme katkı ve bölgemizin güzelliklerini halkımıza anlatmaktır. Üniversite olarak turizmin gelişmesi için her zaman elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz” diye konuştu.
İskenderun Turizm Meslek Yüksek Okulu Müdürü Halil Demirer ise “İlk kez okulumuzda kapsamlı bir yarışma düzenliyoruz. Burada amaç Hatay turizmine katkı sağlamaktır. Önümüzdeki yıllarda bu tür etkinliklerimizi daha kapsamlı bir şekilde gerçekleştireceğiz” ifadesini kullandı.