Üniversiteli öğrencilere Atatürk’ün düşünce dünyası anlatıldı

Mustafa Kemal Atatürk, Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde (AİBÜ) düzenlenen 'Aramızdan Ayrılışının 75. Yılında Mustafa Kemal ve Fikirleri' konulu seminerle bir kez daha anıldı.

Mustafa Kemal Atatürk, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde (AİBÜ) düzenlenen ‘Aramızdan Ayrılışının 75. Yılında Mustafa Kemal ve Fikirleri’ konulu seminerle bir kez daha anıldı.

    AİBÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Gencer, seminerde, Atatürk’ün düşünce dünyasını öğrencilerle paylaştı. Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun’un da izlediği seminere, öğrenciler büyük ilgi gösterdi.

    AİBÜ Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminerde milli mücadele yılları ile Atatürk’ün düşünce dünyasını anlatan Prof. Dr. Mustafa Gencer, Atatürk’ün kendisini anlattığı bir metni paylaşarak, “Mustafa Kemal şöyle diyor: ‘İki Mustafa Kemal vardır. Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal. İkinci Mustafa Kemal ise ben kelimeyle ifade edemem. O, ben değil bizdir. O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülke için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben onların rüyasını temsil ediyorum. Geçici olmayan, yaşanması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur.” diye konuştu.

    Üç kıtaya yayılmış bir imparatorlukken topraklarının çoğu elinden çıkmış bir milleti yeniden canlandırmanın ve içinde bulunduğu kabustan uyandırmanın son derece önemli ve zor olduğunun altını çizen Prof. Dr. Gencer, konuşmasına şöyle devam etti: “Osmanlı Devleti’nin en geniş sınırlarında bugünkü Türkiye coğrafyasının 30 katı bir coğrafyaya hükmettiği düşünülürse geride kalan bu topraklar için verilen mücadelenin ne anlama geldiğini en çok o dönemi yaşayanlar takdir edecektir. Bizler de takdir etmeliyiz. Şu anda Balkan Savaşları’nın 100’üncü yılı idrak ediliyor. Balkan Savaşları sonunda Mustafa Kemal’in doğduğu şehir Selanik bile Osmanlı toprağı olmaktan bir daha geri gelmeyecek şekilde çıkıyor. Selanik, İstanbul’dan daha uzun süre Osmanlı-Türk toprağı olmuş bir şehirdir. 1913’te Mustafa Kemal Paşa 32 yaşında. Bizler onun yaşında, doğduğumuz topraklara gidememenin acısının ne olduğunu görmedik. Ancak Atatürk ömür boyu bu acıyı yaşamıştır.”

    Seminerde, Atatürk’ün cumhuriyetin kuruluş yıllarında izlediği çizgiye de değinen Prof. Dr. Gencer, “Atatürk yapmak istediklerini zamanı gelince ve şartlar oluşunca yapıyordu. Türkiye’de cumhuriyet, Atatürk’ün milli bir sır olarak yıllarca kalbinde sakladığı, uğrunda bütün hayatını fedaya hazır olduğu ve büyük mücadelelerle elde ettiği bir sonuçtur.” şeklinde konuştu.

    Konuşmasında ‘Atatürkçülük’ kavramını da değerlendiren Prof. Dr. Mustafa Gencer, özetle şunları kaydetti:
“Atatürkçülük aklın ve bilimin rehberliğinde, Türk milletini çağdaşlaştırmayı amaçlar. Türk milletine, milli kimliğini kaybetmeden, dünya milletleri arasında hak ettiği yeri kazandırmayı hedefler. Bugün ve gelecekte milli onurumuza ve bağımsızlığımıza en küçük bir taviz vermez. Devlet yönetiminde millet egemenliğini esas alan bir sistemdir. Türk milletinin devlet yönetiminde söz ve karar sahibi olmasına büyük önem vermiştir. Bunun en güzel örneğini de milli mücadelenin örgütlenme safhasında görüyoruz. Erzurum ve Sivas kongrelerinde milletin fikrini almıştır ve TBMM’yi açarak devlet yönetiminde milletin söz ve karar sahibi olmasını sağlamıştır. Atatürkçülüğün temelinde Türk kültürü, bağımsızlık, özgürlük, insan ve vatan sevgisi vardır.”