Üniversiteli olmadan bilimi öğreniyorlar

Adana’da eğitim öğretim faaliyetini sürdüren Özel Özgören Fen ve Anadolu Lisesi öğrencileri geleceğin birer bilim adamı olma yolunda hazırladıkları projelerle ilerliyor.

Öğretmenleri nezaretinde proje çalışması yapan öğrenciler hazırladıkları çalışmaya göre Çukurova Üniversitesi’nin ilgili bölümlerine giderek doçent ve profesör seviyesinde akademisyenlerle görüş alışverişinde bulunuyor.

Projeleri hakkında profesörlerin görüşünü aldıklarını söyleyen 9 Fen B sınıfı öğrencisi Samet Paksoy aynı zamanda matematik olimpiyatlarına hazırlandığını da ifade ediyor.

9 Fen A sınıfı öğrencisi Mustafa Lütfi Eker de çalışmalarında öğretmenlerinin yol göstermesinin yanı sıra arkadaşları ile tartışmalarının da olumlu etkisini gördüğünü aktarıyor.

Merve Özdoğan da okul dışında derslerine normal düzeyde çalıştığını belirterek hafta sonları da dersaneye gittiğini anlatıyor.

Burç Eğitim Kurumları’na bağlı olarak 1993-94 öğretim yılında eğitim öğretime başlayan lisede öğrenciler bir yandan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun proje yarışmasına proje gönderiyor bir yandan da farklı branşlarda yapılacak olimpiyatlara hazırlanıyor.

Araştırma ve geliştirmenin önemi her fırsatta öğrencilere vurgulanan okulda ortaya konan projeler de gerçekleştirilmesi durumunda hayatı kolaylaştıracak, enerjiden, hammaddeden tasarruf sağlatacak cinsten.

Son olarak TÜBİTAK’ın proje yarışmasına okuldaki 42 öğrenci 24 proje hazırlayarak göndermiş. Jürinin yaptığı değerlendirme neticesinde 13 proje sergilenmeye değer görülmüş.

DEPREME YÜZDE 25 DAYANIKLI BETON

Öğrenciler tarafından hazırlanan projeler arasında en dikkat çekeni deprem kuşağında yer alan Türkiye’de hayata geçirilmesi durumunda daha az hasar ortaya çıkmasına sebep olacak hafif beton projesi.

9 Fen B sınıfı öğrencileri Samet Paksoy ile Mehmet Ali Yücesoylu tarafından hazırlanan proje pet şişe atıklarının kullanılarak hafif beton üretilmesine dayanıyor. Endüstriyel ve kentsel atık olan pet şişeleri un haline getirdikten sonra belli oranda harcın içine kattıklarını belirten öğrenciler laboratuvar ortamında yaptıkları deneylerden olumlu sonuçlar elde etmiş.

Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü laboratuvarında yapılan deneylerde hafif betonun normal betona göre yüzde 25 daha dayanıklı olduğu yine normal betona göre ise yüzde 30 hafif olduğu tespit edildi.

Projeye hazırlayan öğrencilerden Samet Paksoy böyle bir betonun kullanımının yaygınlaşması durumunda hem maliyetlerde azalma olacağını hem de olası depremlerde yüzde 25 dayanıklılık sağlanacağını ifade etti.

Remzi Can Aksoy ve Ömer Faruk Acarlıoğlu tarafından hazırlanan projede ise soba zehirlenmelerine çözüm bulunması amaçlanıyor. Proje özetle sobalara yerleştirilecek bir devre ile dışarı gaz sızıntısı olması durumunda alarm çalınmasını öngörüyor.

Ahmet Özer isimli öğrencide hazırladığı proje ile yaşlı ve kalp krizi geçirme riski yüksek hastaları düşünmüş. Nabıznet adını verdiği cihazla hastanın nabzının normal seyir dışına çıktığında doktoruna cep mesajı olarak haber verme amaçlanıyor.