Üniversiteye ait araçlar keyfi olarak kullanılmış

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ne ait olan çok sayıda aracın amaç dışı kullanıldığı ve yakıt göstergelerinin arızalı gösterilip fazla yakıt tükettiklerinin iddia edilmesi üzerine konuyu inceleyen TBMM Araştırma Komisyonu doğruyu buldu.

Konuylu ilgili taslak raporu hazırlayan komisyon üyeleri, raporda “Başka yerlerde bulunan yöneticilerin, yönetici oldukları yerlere gidip gelmeleri için resmi araç tahsis edilir iken, Bafra MYO Müdürünü istifaya zorlamak için farklı bir muameleye tabi tutulması, kamu taşıtlarının kullanılması ve yararlanılması hususunda adaletli bir uygulama yapılmadığını göstermektedir. Kamu kaynaklarını kişisel amaç doğrultusunda keyfi biçimde kullanılması bu uygulama ile sınırlı değildir. ” diye yazdı.

Üniversite araçlarının kullanımı ile ilgili derin bir araştırma yapan TBMM Araştırma Komisyonu, kamu araçlarını izinsiz ve amaç dışı kullanan personelin olduğunu açılan disiplin soruşturmaları ile anladıklarını, bu kimselere disiplin cezası uygulandığını ancak suç sayılan eylem ile ilgili olarak adli işlem yapıldığına dair bir kayıdın komisyonumuza iletilmediğini vurguladı.

“ÇALIŞMALAR ARAÇLARA BİLE MAZOT ALINMIŞ”

Üniversite taşıtlarının tamir bakım ve akaryakıt giderlerinde olağan olmayan sayısal sonuçlar bulunduğu söyleyen Komisyon Başkanı Cemal Yılmaz Demir, akaryakıt giderlerini ayrıntılı olarak araştırdıklarını kaydetti.

Üniversiteye ait taşıtların kullanılması konusunda yönetimin mevzuata uygun ve adaletli bir uygulama geliştiremediğini dile getiren Demir, “Akaryakıt giderleri normal sayılamayacak kadar yüksek. Bazı kimselerin kullanımında olan araçların akaryakıt giderlerinin aşırı yüksek olması, bazı kimselerin kullanımında ise normal sınırlar içinde kalması dikkat çekicidir. Hiç yerinden kımıldamayan araçların bile yüzlerce litre yakıt almış gibi gösterilmiş. Burada ilginç bir örneği de dile getirmekte fayda var: Üniversiteye ait bir araç, 1716,38 lt. mazotla 574 km. yol yapmış. Bu hesaba göre o aracın 100 km’de 299 lt. mazot yakması gerekmektedir. Bir başka araç ise 1911,97 lt. mazotla 1252 km. yol yapmış görünüyor. Bu hesaba göre sözkonusu araç, 100 km’de 84,90 km. yol yapmış. Size birbaşka örnek vereyim: Güzergahı ve her yıl yaptığı km. sabit olan ve şehir içerisinde kullanılan bir servis aracı ise 2002 yılındaki tüketimi 9934 litre 2003 yılında ise, aynı aracın yakıt tüketimi 14569 litre. 2004 yılında ise aynı aracın yakıt tüketimi 35167,35 litre. Yine aynı aracın 2005 yılında kilometre sayacı 8 kez arızalı gösterilmiş ve yakıt tüketimi 40 bin 230 litre olmuştur. Bilmem yorum yapmaya gerek var mı?” dedi.

Bu arada üniversite yetkilileri, konu ile ilgili görüş belirtmek istemiyor.