Üniversiteye giriş 1 YTL

Çukurova Üniversitesi yönetimi aldığı bir kararla üniversiteye giren araçlardan 1 YTL almaya başladı.

Rektörlük üniversite kampüsüne geliş ve gidişlerde, kapılarda ve otoparklarda kontrol ve düzenin sağlanmasını, trafik açısından daha emniyetli bir ortam oluşturulmasını gerekçe göstererek taşıt pulu uygulaması başlattı.

Karara göre kampüse giren özel araçlardan 1 YTl alınmaya başladı. Üniversiteye özel araçları ile gelen öğrencilerden taşıt pulu almaları istenirken taşıt pulu almak istemeyenlerin kampüs giriş kapısını geçmeden araçlarını ücretli veya ücretsiz otoparka park etmeleri gerekecek. Aynı uygulama kampüse gelen hasat ve hasta yakınları için de geçerli olacak.

Üniversitede görevli akademik personel ile idari personelin de alacakları taşıt pulunu araçlarının ön camına yapıştırmaları istendi. Üniversite kampüsüne giren dolmuş, belediye otobüsü ve resmi araçlar uygulama dışında tutuldu.

Öğrencilerin taşıt pulu almaları için üniversitenin Stratejik Geliştirme Daire Başkanlığı hesabına 50 YTL yatırmaları gerekiyor. Uygulamanın başlaması ile kampüs giriş kapısı önünde özellikle sabah saatlerinde araç kuyruğu oluşmaya başladı. Üniversitenin güvenlik görevlileri ellerine aldıkları makbuzlarla gelen araçlardan 1 YTL tahsilat yapıyor. Günlük alınan makbuz ile araç sahibi kampüs içine istediği kadar girip çıkabiliyor.

Görevliler günde binden fazla aracın makbuzlu giriş yaptığını belirtirken taşıt pulu alan akademik ve idari personel sayısının ise 3 bin civarında olduğu öğrenildi. Kampüse girişte 1 YTL ödemek istemeyenler araçları ile kapıdan geri dönmek zorunda kaldı. Üniversitenin trilyonlarca liralık geliri olduğunu belirten bazı sürücüler de kararı eleştirdi.

Kendisinin de Çukurova Üniversitesi mezunu olduğunu ve hastaneye geldiğini söyleyen bir sürücü, “Yönetim daha farklı hizmetleri yapmakla uğraşsın. Giren araçlardan alacağı 1 YTL’ye ihtiyaçları mı var. Trilyonlarca geliri nerelerde harcıyorlar onun hesabını yapsınlar.”dedi.

Çukurova Üniversitesi’nde 5 bine yakın akademik ve idari personel çalışırken 30 bin civarında lisans, ön lisans ve yüksek lisans öğrencisi de öğrenim görüyor.