Ünlü futbolcu George Best öldü

LONDRA - Ingiltere'nin baskenti Londra'da bir hastanede yogun bakimda tutulan futbol efsanesi George Best hayatini kaybetti.

Manchester United ve Kuzey Irlanda Milli Takimi’nin eski futbolcusu George Best, 1 Ekim’de rahatsizlanarak hastaneye kaldirilmisti. Sagligi Ekim ayinin sonlarina dogru ciddi bir sekilde kötülesen Best’in böbreginde de problem çikmisti.

Best Ingiltere’nin yasayan en büyük futbol efsanelerinden biri olarak aniliyor. 1963 yilinda 17 yasindayken kariyerine baslayan Best, Manchester United’da top kosturdu. Best, United formasi altinda çiktigi 466 maçta 178 gol atti. 1968 yilinda Manchester United Avrupa Kupasi’nin sahibi olurken 22 yasindaki George Best, Ingiltere’de ve Avrupa’da yilin futbolcusu seçilmisti. Dünyanin en iyi sag açiklarindan biri sayilan Best, disiplinsiz davranislari nedeniyle istikrarli bir grafik çizemedi. George Best, alkol bagimliligi ile de gittikçe futboldan uzaklasti.

—Best, Belfast’a gömülecek—

Best’in menajeri Phil Hughes, Best’in naasinin Belfasta’taki annesinin naasinin yanina gömülecegini söyledi. Hughes, “George bana hep Belfast’a gömülmek istedigini söylerdi. Konu gündeme geldiginden Best’in babasi Dickie, oglunun naasini Belfast’a götürmek istedigini söyledi.” dedi.