Ünlü heykeltraş Rodın’in eserleri İstanbul’da

Ünlü heykeltraş François Auguste Rene Rodin'in eserlerinden oluşan sergi, Sabancı Müzesi'nde açıldı.

Sanatçının arşiv fotoğraflarının da yer aldığı sergide çok sayıda desen ve bronz, alçı, mermer heykeller de bulunuyor. Serginin tanıtım toplantısında konuşan Paris Rodın Müzesi Müdürü Jacgues Vilain, Rodın’in heykel sanatında yepyeni bir yaklaşım getirdiğini belirterek, bu sergi ile sanatçının tanınan büyük şaheserlerini göstermek amacında olduklarını anlattı.

Eserleri ile dünya çapında tanınan heykeltraş ve fotoğraf sanatçısı Rodın’in eserlerinden oluşan sergi İstanbul’da sanatseverlerin karşısına çıkacak. Sabancı Müzesi’nde sergilenecek ve 203 parça eserden oluşan sergide sanatçının fotoğraf arşivinden de örnekler yer alıyor. Paris Rodın Müzesi’nden getirilerek İstanbul’da sergilenecek eserler, bronz, alçı, mermer heykeller, antik heykel koleksiyonundan parçalar ve çok sayıda desen bulunuyor. Sergilenen heykeller arasında “Düşünen Adam, Öpüşme, Calais Burjuvaları, Balzac ve Yürüyen Adam” gibi dünyaca tanınan eserler de yer alıyor.

Serginin Sabancı Müzesi’nde yapılan tanıtım toplantısında konuşan Paris Rodın Müzesi Müdürü Vilain, büyük bir usatının eserlerinin İstanbul’da bulunmasının etkileyici olduğunu dile getirdi. Amaçlarının sanatçının şaheser olarak bilinen eserlerini tanıtmak olduğunu belirten Vilain, sanatçının heykelin dışında fotoğrafı da bir sanat olarak nitelendirdiğine işaret etti. Rodın’in arkeolojik unsurlardan da ilham aldığını anlatan Vilain, sanatçının eserleri ile yaşadığı dönemde şok etkisi uyundırdığını hatta onun anlaşılmaz olarak bile görüldüğünü kaydetti.

Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer de, seginin İstanbul’da olmasının şanslı bir biraraya geliş olarak nitelendirilebileceğini söyledi. Fransa’daki Rodın Müzesi’nden uzun gayretler sonucu eserleri Türkiye’ye getirdiklerini anlatan Ölçer, serginin bütün toplum kesimlerinin beğenisine sunulucağını ifade etti. Serginin gezilmesi sırasında çocuklar için özel atölye çalışmaları, yetişkinler için galeri sohbetleri düzenleneceğini kaydeden Ölçer, engelli vatandaşların da cuma günü rehber eşliğinde sergiyi gezebileceklerini ifade etti.

Toplantının soru cevap bölümünde soruları yanıtlayan Vilain, bir gazetecinin “Rodın’in eserlerine bakınca ne görmeliyiz?” şeklindeki sorusuna espirili bir şekilde “Önce bir bakın ne göreceğinizi sonra birlikte konuşuruz” şeklinde cevap verdi.

Gruplar halinde basın mensuplarına gezdirilen sergide bazı fotoğraflar için “zarar verebileceği” endişesiyle gazetecilerin flaş kullanmamaları istendi.

3 Eylül 2006 tarihine kadar pazartesi günleri hariç her gün gezilebilecek serginin bilet fiyatları ise 3 YTL ile 10 YTL arasında değişiyor.