Ünlü sarkici ve besteci Paul Anka Istanbul’da

Dünyaca ünlü sarkici ve besteci Paul Anka, is ve sanat dünyasindan olusan özel bir topluluga konser vermek için Istanbul'a geldi.

Çelik Motor’un 45. yili dolayisiyla Türkiye’ye gelen ve yarin aksam Istanbul’da konser verecek olan Paul Anka, Swissotel’de basin mensuplarinin sorularini yanitladi. Kanada vatandasi olan, bu yil gösteri dünyasindaki 45. yilini tamamlayan Anka, 17 yasinda gazetecilik yaparken New York seyahatinde tanistigi bir kiz için yazdigi ‘Diana’ adli sarki ile müzik yasamina basladigini anlatti.

Paul Anka, “50’li yillarda dünya çok farkliydi. Iliskiler bu günkü gibi yasanmiyordu. Bugün olsa belki yazamazdim. Yani bu gün yasandigi gibi kolay ulasabilseydim Diana’ya o sarki yazilamazdi.” diye konustu. 3 sinema filminde rol alan Paul Anka, “Sinema mi? Müzik mi?”seklindeki soruya da “Kesinlikle müzik” cevabini verdi. Ünlü sanatçi, sinemaya hiçbir zaman merak duymadigini, gösteri dünyasinda olan dostlarinin israri üzerine sinema filmlerinde rol aldigini ifade etti.

Anka, Micheal Jackson’in Müslüman olma yolunda ilerlemisini nasil degerlendirdiginin sorulmasi üzerine, Jackson’la tanistigini belirterek, “Herseyi yapmakta özgür ancak önce ne yapip yapmayacagina karar vermeli Micheal Jackson. Bence geçmiste yasananlardan ders alinmali. Çok ünlü ve basarili ama artist kalmak için baska seyler de gerekli.” seklinde konustu. Paul Anka, artist olmanin gereklerindden birinin de özel hayatta tutarli olmaya bagli oldugunu vurguladi.

Bu arada basin toplantisini izleyen Sezen Cumhur Önal, Paul Anka’ya 60’li yillarda kendisinin sarkilarini Türkiye’ye radyodan duyurdugunu söyledi. Sarki sözü yazdigini ifade eden Önal, Almanca, Japonca, Ispanyolca albümler yapmis olan ünlü sanatçiya Türkçe sarki yazip yazmayacagini sordu. Paul Anka da memnuniyetle yazabilecegini ifade ederek, Önal’a birlikte yazmayi teklif etti. Toplanti sonrasinda Sezen Cumhur Önal, yaninda getirdigi fotograf albümünü Paul Anka’ya gösterdi.

Puul Anka, Türkiye’de ilk defa konser verdigini belirterek, 2006’nin Subat ayindan itibaren Avrupa ve Asya’yi kapsayan bir turneye çikacagini ve davet edilirse bu turne kapsaminda Türkiye’ye de gelebilecegini ifade etti.