Unutkanlığı nasıl önlersiniz?

Yaş ilerledikçe unutkanlığın arttığı bilinen bir gerçek. Yeni şeyleri öğrenmek, daha önce bilinen isimleri ve kelimeleri hatırlamak veya gözlükleri bulmak daha uzun zaman alabilir.

Bunlar genellikle ciddi bellek kusurlarının değil, ılımlı bir unutkanlığın bulgularıdır. Ancak kişinin daha önce bildiği yerde kaybolması, tekrar tekrar aynı soruyu sorması, yön işaretlerine uyamaması, zaman, yer ve kişiler hakkında net olamaması, kendi bakımını yapamaması ciddi hafıza problemleridir.

İLAÇLARIN ETKİSİ OLABİLİR Mİ?
Uzm. Dr. Abdullah Özkardeş, unutkanlık ve unutkanlığın yol açtığı ciddi bellek kusurlarına karşı önerilerde bulunuyor. Bazı tıbbi nedenler, ciddi bellek sorunlarına yol açabilir Bu problemler, tedaviye başlamadan önce giderilmeye çalışılmalıdır. Bellek sorunlarına yol açan tıbbi nedenler arasında şunları saymak mümkündür; bazı ilaçların yan etkileri, depresyon dehidratasyon denilen vücutta yetersiz sıvı olması, sağlıklı gıdaları yeterli kadar alamama veya vücutta vitamin ve mineral eksikliği, küçük kafa travmaları troid problemleri.. Üzgün olma, yalnız, kaygılı ve sıkıntılı olma kafa karışıklığına ve unutkanlığa yol açabilir. Aktif olmak, arkadaşlarına ve ailesine daha çok zaman ayırmak ve yeni beceriler öğrenmek yararlı olabilir. Ayrıca tedavi için bir doktora görünmek gerekir.

HASTALIK HALİNE GELİRSE
Alzheimer hastalığı da, ciddi bellek problemlerine yol açar. Bulgular yavaş bir şekilde başlar ve zaman içerisinde kötüleşir. Başlangıçta basit bir unutkanlık gibi görülebilir. Fakat zamanla net bir şekilde düşünce problemleri gösterirler. Her gün yaptıkları araba kullanma, alışveriş yapma, yemek yapma gibi işler zorlaşmaya başlar. Hastalık ilerledikçe Alzheimerli hastalar beslenme ve banyo yapma gibi ihtiyaçları için başkalarına bağımlı hale gelirler.

BEYİN EGZERSİZLERİ YAPIN
Unutkanlığa karşı önce neden unutkan olmaya başladığınızı araştırın. Kullandığınız bazı ilaçlar neden olabilir. Bu konuyu doktorunuza da danışın. Beslenme düzeninizde değişiklik yapın. Az yağlı yiyeceklere ağırlık verin. Bol meyve ve sebze yiyin. Zihinsel faaliyetinizi artırın. Bilim adamları beyinin sürekli egzersiz yapması gerektiğini vurgulayarak ”hobiler edinin, zihni sürekli yeni konularla meşgul edin, bulmaca çözmek hatta video oyunları bile belleği güçlendirebilir” uyarısında bulunuyor. Sık sık temiz havada, yürüyüş yapmak, sosyal ilişkileri artırmak da önemlidir.