Ürdün’de Türk okulu için yoğun talep

Avrupa Akdeniz Parlamenterler Asamblesi Ankara Milletvekili Doç. Dr. Zeynep Dağı ve grup üyeleri, Ürdün'de Genel Kurul toplantısına katıldı.. Türk heyete 'Ürdün Türk okulu' isteği iletildi.

Avrupa Akdeniz Parlamenterler Asamblesi Genel Kurulu Ürdün’de Gerçekleştirildi.

AAPA Türk Grubu Başkanı Ankara Milletvekili Doç. Dr. Zeynep DAĞI ve Grup üyeleri Bolu Milletvekili Metin YILMAZ, Kırşehir Milletvekili Abdullah ÇALIŞKAN, Mersin Milletvekili Akif AKKUŞ ve Tekirdağ Milletvekili Faik ÖZTRAK, Ürdün’ün başkenti Amman’da 12-14 Mart 2010 tarihleri arasında yapılan Avrupa Akdeniz Parlamenter Asamblesi (AAPA) Genel Kurul toplantılarına katıldılar.

Genel Kurulda raportörlerden biri olan AAPA Türk Grubu Başkanı Ankara Milletvekili Doç. Dr. Zeynep Dağı’nın da hazırlamış olduğu “ifade özgürlüğü, dini düşünce ve inanışlara saygı” konusundaki tavsiye kararı kabul edildi.

Genel kurul çalışmaları sonrasında AAPA Türk Grubu Başkanı Doç. Dr. Zeynep Dağı ve beraberindeki heyet Ürdün Büyükelçimiz Ali Köprülü ile birlikte Amman’da bulunan Salt Türk Şehitliğini ziyaret etti. Her yıl 18 Mart’ta Çanakkale Şehitlerini anma gününde geniş katılımlı bir tören düzenlediklerini belirten Ürdün Büyükelçimiz Ali Köprülü, Salt Türk Şehitliğinin Birinci Dünya Savaşı sırasında 24-26 Mart 1918 tarihlerinde Salt bölgesinde İngilizlere karşı savaşırken şehit düşen 300′e yakın Osmanlı askerinin kemiklerinin 1973 yılında bulunmasının ardından inşa edildiğini belirtti. 2009 yılında onarımına başlanan şehitliğin tamamlandığını ifade eden Büyükelçi ayrıca Ürdün Devletinin de bu konuda kendilerine yardımcı olduğunu dile getirdi.

AAPA Türk Grubu Ürdün’deki çalışmaları sırasında Amman’da bulunan Hamidiye Türk Okulu’nu da ziyaret etti. Hamidiye Türk Okulu Müdürü Sadi ŞEN, okulun 2007 yılından beri faaliyet göstermekte olduğunu, toplam 115 öğrencinin öğrenim gördüğünü ve okullarında Türkçe dilinin öğretildiğini belirterek, Türk okuluna Ürdün’de çok büyük bir talep olduğunu vurguladı.