Üreme sağlığı her yaşta önemli’

Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV) Genel Koordinatör Yardımcısı Dr. Enis Balkan, üreme sağlığının her yaşta önemli olduğunu söyledi.

1999 yılından beri TAPV ile Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 25 ili kapsayan Aile Sağlığı ve Planlaması bilgilendirme toplantılarının ikinci ayağı Bingöl’de Halk Eğitimi Merkezi Toplantı Salonunda yapıldı.

Bingöl merkez ve İlçe Halk Eğitimi merkezlerinde görevli öğretmen ve usta öğreticilerin katıldığı toplantıda, TAPV Genel Koordinatör Yardımcısı Dr. Enis Balkan tarafından bilgiler verildi. Erkek ve kadınlarda üreme sağlığını tehdit eden durumlar, cinsel yollarla bulaşan hastalıklar hakkında bilgiler veren Balkan, “Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü ile TAPV’nın işbirliği içinde yürüttüğü bu çalışma ile sizlere aile sağlığı konularında bilgi vermeyi amaçlıyoruz. Sizlerden beklentimiz, bu seminerde edindiğiniz bilgileri kursiyer öğrencilerimize aktarmanızdır. Kişilere yaşamları boyunca yararlı olacak bilgilerin doğru aktarılması ve bu çerçevede sizin değerlendirmeleriniz bizler için önem taşıyor. Üreme sağlığı kadın ve erkek herkes için çok önemlidir” diye konuştu.

İnsanların genellikle çocuk sahibi olabilecek yaşta iken üreme sağlıklarına önem verdiklerine dikkat çeken Baklan, üreme sağlığının her yaşta önemlidir olduğunu ve her yaşta korunması gerektiğini ifade etti.

“Bebeğin doğmasıyla birlikte üreme sağlığı önemsenmeli ve anne baba tarafından korunmalıdır. Çünkü bu, o çocuğun bütün geleceğini belirler” diyen Balkan, şöyle konuştu: “Doğumdan itibaren erkeğin ve kadının üreme sağlığını tehdit eden şeyler vardır. Bunların başında ailelerin dikkatsizlikleri gelir. Bu nedenle üreme sağlığını korumak çok kolaydır. Biraz dikkat yeterlidir.”