Üreticiler organik muz üretimini masaya yatırdı

Mersin Organik Muzcular Birliği Başkanı Okay Ok, amaçlarının üretimde yüksek verimin yanında insan sağılığını da birinci planda tutmak olduğunu söyledi.

Mersin in Bozyazı İlçesinde Kaymkamlık, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Anamur Akdeniz Genç İşadamları Derneği’nin sponsorluğunda ‘Muz takozlarının hayvan yemine dönüştürülmesi’ konulu bir konferans düzenledi. Konfreransa Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof.Dr. Erdoğan Şeker, Doç.Dr. Mehmet Güler, Doç.Dr. Vural Kurtoğlu, Yrd.Doç.Dr. Mehmet Zengin konuşmacı olarak katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Mersin Organik Muzcular Birliği Başkanı Okay Ok, amaçlarının üretimde yüksek verimin yanında insan sağılığını da birinci planda tutmak olduğunu söyledi. Bunu sağlamak için de muzda ve diğer örtü altı üretimde organik tarımın desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Ok, bu konuda kendilerine destek olan Bozyazı Kaymakamı Nusret Şahin’e teşekkür etti.

Bozyazı İlçe Tarım Müdürü Avni Taşyürek ise tarım potansiyeli yüksek olan bir bölge olmalarından dolayı organik tarımının bölgede hızla arttığını, özellikle de muz tarımının yaygın olması dolayısıyla muz takozlarının değerlendirilemesi için Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesiyle bu konferansı tertiplediklerini aktardı.

Bozyazı Kaymakamı Nusret Şahin ise bölgenin mikroklima bir iklime sahip olduğunu bunun sadece ülkemizde bu bölgeye has olduğunu belirterek bunun için de Anamur ve Bozyazı olarak Türkiye’nin ihtiyacı olan sadece muza değil örtüaltı üretiminin tamamına talip olduklarını söyledi. Şahin konuşmasına şöyle devam etti.”Üretimini yaptığımız muzların tamamen organik olmasından dolayı muz takozlarının da mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Bizim için insan sağlığı birinci planda, onun için de üretimimiz tamamen organiktir. Atık maddelerinin dahi mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor.”

Konferans katılan konuşmacılar, muzun gübrelenmesiden, toprak analizine, atık maddelerin değerlendirilmesi ve gerekli şartları sağlamak için kullanılan ilaçlara kadar her safhada dikkatli olunması gerektiğine vurgu yaptılar. Konuşmacılar, seraların kurulmadan önce mutlaka toprak analizinin yapılmasının şart olduğunu, analizi yapılmadan hangi toprağa ne verileceğinin, toprakta nelerin eksik olduğunun öğrenilip ona göre gübrelemek gerektiğinin altını çizdiler.