‘Üretimde sorun yok pazarlamada problem var’

Çukurova Köyleri Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından Karayusuflu Beldesi'nde düzenlenen toplantıda çiftçilere "Süt Sığırlarının Beslenmesi, Süt Veriminin Artırılması" konusu anlatıldı.

Programa konuşmacı olarak katılan Dernek Başkanı ve Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zooteknik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Görgülü, Türkiye’de toplam süt üretiminin yetersizliğine dikkat çekti. Ülkeye en fazla siyah alaca (hoştayn) cinsi sığırların getirildiğini anlatan Görgülü, bunun dışındaki türlerin daha çok etçi özellikler taşıdığını kaydetti. Türkiye’de toplam sağılan hayvanlardan ortalama 700 ile 2 bin litre civarında süt elde edildiğini dile getiren Görgülü, Avrupa’da bu rakamın 8 – 9 ton seviyesinde olduğunu anlattı. Görgülü, “Yani süt verimi bakımından dört kat daha düşük üretim yapıyoruz.” dedi.

Bu sorunun hayvandan ve yemlenmeden kaynaklanan nedenlerinin bulunduğuna işaret eden Görgülü, şunları söyledi: “Hayvanlardan ortaya çıkan problemlerin daha az olduğunu düşünüyorum. Çünkü alaca cinsi sığırlar uzun yıllardır ithal ediliyor. Temel sıkıntı hayvancılığı profesyonel gelir getirici bir iş olarak yapmıyoruz. Daha çok ailenin geçimini sağlamak için bir iki hayvan besliyoruz. Bu da süt üretimini ciddi anlamda düşürüyor.”

Ülkede hayvan başına yıllık yem tüketiminin yaklaşık 280 kilo olduğunu ifade eden Prof. Dr. Görgülü, kalitesiz yemin verildiği sığırlardan daha düşük verim elde edildiğini açıkladı. İyi beslenen bir hayvandan 4 ila 6 ton süt elde edilebileceğini hatırlatan Görgülü, bir alacadan yılda 30 ton süt alınabileceğini anlattı. Kurulan projeksiyonun yardımıyla sunumunu daha da renklendiren Görgülü, istenildiği besleneyen süt sığırlarının ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalabileceğine değindi. Doğum sonrasında iyi yemlenemeyen hayvanlarda problemlerin baş gösterebileceğini bildiren Görgülü, rastgele beslenen sığırlarda şişmeye bağlı ölümler olabileceğini söyledi. 600 kg. canlı ağırlığı olan ve günde 25 kilo süt veren bir sığıra 7-8 kilo saman, 15 kg. iyi dengelenmiş yemlerin verilmesi gerektiğini kaydeden Görgülü, kalitesiz bir besin olan samanın ancak hayvanın yaşamını sağlayabileceğini ifade etti. Üreticilerin sütlerini değerlendirebilmeleri için mutlaka örgütlenmeleri gerektiğinin altını çizen Görgülü, “Bizim asıl sorunumuz pazarlama. Eğer ürünü satacak organizasyonları kuramazsanız başarılı olamasanız. Örneğin süt kooperatifciliği kurulabilir.” diye konuştu.

Sorulan soruları da cevaplayan Görgülü’ye Karayusuflu çiftçiler teşekkür etti.

Sosyal, kültürel ve eğitim faaliyetleri ile dikkat çeken Çukurova Köyleri Dayanışma ve Kültür Derneği en son 23 köyden 100 öğrenciyi kentte ağırlamıştı. Adana’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 84. yıl dönümü törenlerine de katılan öğrenciler ilk kez bir dizi etkinliğe katılmıştı. Köylerdeki fakir öğrencilere burs imkanı tanıyan dernek, köylülerin kimi meslelerine de çözümler üretmeye çalışıyor. Tek tek köyleri ziyaret eden Çukurova Köyleri Dayanışma ve Kültür Derneği, özellikle tarım ve hayvancılık konusunda belirlediği sorunları masaya yatırıyor.