‘Urfa Dağları’nda gezer bir ceylan’

Yaklaşık 2 ay önce Çevre ve Orman Bakanlığı'nın uygulamaya koyduğu proje ile Şanlıurfa Valiliği tarafından dağlara bırakılan 86 ceylanın tabiata uyum sağladığı bildirildi.

Nesli tükenme noktasına geldiği için Şanlıurfa’da uzun yıllardan buyana koruma altında tutulan ceylanların son yıllarda çoğalması ile birlikte Çevre ve Orman Bakanlığı uzaktan ve radyo vericileri ile gözlenmek kaydıyla 86 tanesinin dağlara bırakılmasını kararlaştırdı.

Şanlıurfa’ya bağlı Payamlı Köyü Aynalı Mezrası yakınlarında hazırlanan 40 dönümlük dağ yamacına bırakılan ceylanları, Harran Üniversitesi (HÜ) Veteriner Fakültesi Genetik Anabilim Dalı başkanlığı takip ediyor. HÜ Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Şükrü Gürler, bilimsel altyapıya destek olmak amacıyla ceylanları takip ettiklerini belirtti.

Ceylanların boyunlarına takılan verilerle takip edildiğini dile getiren Gürler, haftada 2 gün ceylanların nerede olduğu takip ettiklerini aktardı.

Bu arada ekolojik yaşama tarzlarıyla ilgili bilgiler edinmeye çalışmalarının yanı sıra genetik yapısını da incelediklerini anlatan Gürler “Doğaya bırakılan bu ceylanlar adaptasyon sağlama dönemine girdi. O bölgede bulunan yaban ceylanlarla kaynaşmanın sağlanmasını bekliyoruz. Şimdilik takiplerimiz sırasında yaban ceylanlarla zaman zaman bir araya geldiklerini tespit ediyoruz. Ama henüz istediğimiz düzeyde değil. Bir insan bile başka bir yere gittiği zaman o topluma, o çevreye uyum sağlamakta zorlanıyor, arkadaş edinmesi zaman alıyor. Ceylanlar çiftleşme süreçlerinde bunu aşacaktır. Üç ay sonra doğumları başlayacak.” dedi.