Urfa Müzesinde neler oluyor!

Uşak Arkeoloji Müzesi'nde Kanatlı Denizatı'nın sahtesiyle değiştirilmesinin ardından birçok müzede benzer skandallar ortaya çıkmıştı.

İnceleme için bakanlıktan müfettiş isteyen Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, “Urfa’da Uşak Müzesi’nden daha vahim sonuçlar ortaya çıkabilir.”

Şanlıurfa Müzesi’nde bugünlerde ilginç olaylar yaşanıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Müze Müdürü Eyüp Bucak’ı görevden alarak yerine yeni bir müdür görevlendirdi. Ancak yeni müdür görevine başlamıyor. Eyüp Bucak’ın ise görevi bırakmadığı öne sürülüyor. Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan ise ortaya atılan iddialar üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan müze devir tesliminin müfettiş nezaretinde, müzedeki eserlerin sayımının yapıldıktan sonra gerçekleştirilmesini istedi. Yavaşcan, Kültür Bakanlığı’na gönderdiği yazıda, Şanlıurfa Müzesi’nin Türkiye’nin 5. büyük koleksiyonuna sahip olduğuna dikkat çekiyor. Müzede 75 bin eserin bulunduğunun altını çizen Yavaşcan, bazı eserlerin sahteleriyle değiştirildiği yönünde duyumlarının bulunduğunu belirterek, müfettişlerin bir an önce görevlendirilip sayım yapılmasını istedi. Yavaşcan, yazısında, “40 milyon dolar harcanarak Türkiye’ye getirilen Karun Hazineleri’nden Kanatlı Denizatı’nın sahtesiyle değiştirildiğinin belirlendiği Uşak Müzesi’ndeki olaylardan çok daha vahim sonuçlar doğurabilecek olaylar Şanlıurfa Müzesi’nde yaşanmış olabilir.” dedi. Valinin talebi üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı iki müfettişi bölgeye gönderdi. Eserlerin sahteleriyle değiştirilip değiştirilmediğini belirlemek üzere de Mardin’den bir arkeolog Şanlıurfa’ya gitti. Müfettişler ve arkeolog Şanlıurfa Müzesi’nde sayım işlemlerine başladı.

Vali Yusuf Yavaşcan, Zaman’a yaptığı açıklamada, bazı duyumlar üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan müfettiş talep ettiğini söyledi. “Duyumlarımız var. Bazı suiistimaller olmuş olabilir. Bazı eserler değiştirilmiş olabilir. Böyle bir şeyin hoş olmayacağı gerekçesiyle müfettiş istedik.” diyen Vali Yavaşcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Müzelerde sayımlar devirlerde yapılır. Bir de ihtiyaç duyulan zamanlarda yapılır. Topkapı Müzesi’nde de ihtiyaç duyuldukça yapılıyor. O çerçevede bizim burada bir müdür değişikliği var. Müdür değişikliği noktasında da sayım yapılması gerekiyordu. Fakat tayini çıkan arkadaş ile yeni atanan arkadaşlardan, biri ayrılmak istemiyor, diğeri de başlamak istemiyor. Şimdi müfettişlerin nezaretinde sayım yapılacak.” Bir suiistimal çıkması durumunda gerekeni yapacaklarını dile getiren Yavaşcan, “Temennimiz herhangi bir suiistimalin çıkmaması. İnşallah böyle bir durum çıkmaz.” şeklinde konuştu.