Urfa’nın nadide çiçekleri kitap oldu

Şanlıurfa'nın nadide çiçekleri Harran Üniversitesi (HÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü tarafından bir kitapta toplandı.

GAP bölgesinin endemikleri arasında bulunan Şanlıurfa’nın nadide çiçeklerinden 110 bitki türü tespit ettiklerini anlatan Yrd. Doç. Dr. Hasan Akan, hazırladığı kitabın bölgenin bitki yapısını içeren ilk kitap olduğunu söyledi.

Akan, doğal güzellikleri tanıtmak, sevdirmek ve bilinmeyeni ortaya koymak amacıyla hazırladığı kitapta, bitki türlerinin özellikleri hakkında ayrıntılı bilgiye yer verdiğini söyledi.

Şanlıurfa Belediyesi’nin de katkılarıyla hazırlanan nadide çiçeklerin bir araya toplandığı kitaptan ilk etapta 500 adet bastırdıklarını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Akan, amaçlarının bu alandaki eksikliği doldurmak olduğunu vurguladı.

Şanlıurfa’nın nadide çiçeklerini bir araya toplamaya başladıklarında 110 adet endemik çiçekle karşılaşacaklarını beklemediklerinin altını çizen Hasan Akan, doğal yapının halen büyük ölçüde korunmuş olması nedeniyle bitki türlerinin yaşamlarını sürdürdüğü sonucuna ulaştıklarını aktardı.

Akan, yöreye özgü geofit (soğanlı ve yumrulu) çiçek varlığını içeren ‘Şanlıurfa’nın Nadide Çiçekleri’ isimli kitabın ardından ise yöredeki tıbbi ve şifalı bitkilerle ilgili bir kitap hazırlayacaklarını belirtti. Şanlıurfa’nın zengin bir süs bitkisi varlığına sahip olduğunu, ancak bu potansiyelin yeterince değerlendirilemediğine dikkat çeken Akan, çalışma ve araştırmalarının sonucunda Osmanlı İmparatorluğu zamanında bir döneme adını veren lalelerin yetişebilmesi için bölgenin iklim şartlarının müsait olduğunun da ortaya çıktığı ifade etti.

Şanlıurfa Belediyesinin destek vermesi durumunda kentte lale, sümbül, çiğdem gibi daha birçok çiçeğin festivalinin yapılmasının mümkün olduğunu aktaran Yrd. Doç. Dr. Hasan Akan, bölgedeki özel ve güzel bu bitkilerin doğal mekanlarından alınıp, kentin ana bulvar ve caddelerdeki refüjlerine hatta parklarına yetiştirilmesinin isabetli bir karar olacağını sözlerine ekledi.