Urfa’ya dev yatırım

Kültür ve turizm kenti Şanlıurfa'ya Kültür ve Turizm Bakanlığı 400 milyon YTL tutarında bir kültür kompleksi yaptırıyor.

Toplam 4 bin 203 metre karelik alanın kültür kompleksine dönüştürülmesi için çalışmaların önümüzdeki günlerde başlayacağı bildirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarihi binanın restorasyonu ve çevre düzenlenmesi için Şanlıurfa Valiliğine 400 milyon YTL gönderdi.
Tarihi binanın restorasyon çalışmasını Şanlıurfa Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) yürüteceği bildirildi. ŞURKAV’ın, restorasyon çalışmalarını 2006’nın nisan ayında tamamlaması bekleniyor. Önümüzdeki günlerde çalışmaların yapılacağı binada şuan hizmet veren İl Sivil Savunma Müdürlüğü Adliye binasına taşınma hazırlığı görüyor. Yapılacak restorasyon çalışmaları ile ilgili bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız “Şanlıurfa valiliğimizin önderliğinde ve rehberliğinde yürüteceğimiz çalışmalarla öyle zannediyorum ki bu tarihi binamız hem kurtarılmış olacak hem de bünyesinde güzel hizmetlere vesile olacaktır.” dedi

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün de vilayetten bu binaya taşınacağını aktaran Yıldız, restorasyon çalışmaları ile birlikte binanın alt katını sergi salonuna, çeşitli kurs odalarına dönüştüreceklerini, İl Genel Meclisi Toplantı salonu olarak kullanılan odayı da çok amaçlı salona çevireceklerini dile getirdi.

DÜNDEN BUGÜNE ŞANLIURFA ARŞİVİ OLUŞTURULUYOR

Yıldız, ayrıca Şanlıurfa’nın kurtuluş kararlarının alındığı bina olarak bilinen ve daha sonra sırasıyla hükümet konağı, sanayi mektebi olan Özel İdare eski binasının arkasındaki tarihi binanın da restore edilerek bir bölümünün “Dünden Bugüne Şanlıurfa Arşivi”ne dönüştürüleceğini aktardı. Söz konusu arşivin araştırmaya yönelik bir arşiv olacağını hatırlatan İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız, “Bu çerçevede milli kütüphaneler müdürlüğü ile görüşüldü. Ellerinde Şanlıurfa ile alakalı ne gibi kaynaklar belgeler arşivler varsa bize verecekler. Bu arşivle de Şanlıurfa ilk kez böylesine kapsamlı bir arşive kavuşmuş olacaktır.” bilgisini verdi.

MİNİA URFA GELİYOR

Aynı binada ayrıca gitar, bağlama, ebru, el sanatları gibi kursların yanı sıra kitap ve hediyelik eşya satış birimlerinin de olacağını belirten Yıldız, projenin kapsadığı alanın dört bir tarafının kapalı, yalnızca vilayet tarafından iki giriş kapısının bulunacağını vurguladı.

Çalışmalardan ve restorasyondan geriye yaklaşık 100 milyon YTL civarındaki paranın üzerine valilik özel idare bütçesi yada yine bakanlıktan bulunulacak ek bir taleple de peyzaj düzenlemeleri yapılacağını aktaran Yıldız, şöyle konuştu: “Bu düzenlemeyle Şanlıurfa’nın simgesi olan kelaynak, Ceylan, At, tarihi yapılarından soğmatar mağaraları, Harran’ın konik kubbeli kümbet evleri, tarihi Harran üniversitesi kalıntıları gibi öyle sanıyorum 15’ün üzerinde eserin minyatürünü yaptıracağız. Bu proje ise yerel anlamada Türkiye’de belki de ilk olacak. Çünkü İstanbul’daki Minia Türk ve Antalya’daki minyatürler, ulusal anlamada yapılmış eserlerdir. Oradaki minyatürlerde her ilden birer numune minyatür semboller bulunuyor. Ama bizdeki yalnızca Şanlıurfa’ya has olacak. Böylece kentimize gelen yerli ve yabancı turistler Harran’a gitme vakti yoksa Minia Urfa’yı gezerek Şanlıurfa’nın bütün unsurlarını ve sembollerini bir arada görme fırsatı bulacak. Projenin tamamlanması 500 milyon YTL’yi bulacağı kanaatindeyim. “