‘Ürün kota sınırlaması kabul edilemez’

VATSO Başkanı Kandaşoğlu: Sınır Ticaret Merkezleri'ne getirilen ürün kota sınırlaması kabul edilemez.

Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Tarım Bakanlığı’nın 10 Ocak 2006’da Sınır Ticaret Merkezleri’ne getirdikleri ürün kota sınırlamasının kabul edilir bir durum olmadığını belirten Van Ticaret ve Sanayi Odası (VATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Zahir Kandaşoğlu, yıllardır Ankara’dan ülkeyi yöneten bazı bürokratların yanlış uygulamalar yaptığını söyledi.
Kandaşoğlu, yaptığı açıklamada, bölgede ekonomiye canlılık kazandırmak üzere açılan Sınır Ticaret Merkezleri (STM) kapsamında açıklanan ürün listelerinin yetersizliğinin, Van Ticaret ve Sanayi Odası olarak kendilerini hayal kırıklığına uğratığını ifade etti.

Kandaşoğlu, “İlimizin sahip olduğu ekonomik potansiyelleri ile bölgenin önemli bir merkezi olma yolunda ilerlerken, sosyal ve kültürel anlamda da bölge lideri olmaya adaydır. Ancak bölgenin kalkınması için yapılan çalışmalar maalesef yetersiz kalmaktadır” dedi.

STM’nin ürün kotalarına sınırlama getirmesini yanlış bir uygulama olarak değerlendiren Kandaşoğlu, “Çünkü açıklanan kotalar çok düşük ve halkın açıklanan kotalara ilgisi azdı. Bizler yaptığımız itirazın olumlu olmasını, kotaların yükseltilmesini beklerken, 17.Mart 2006 tarihinde Dış Ticaret Müsteşarlığından Van Valiliğine bildirilen yazıda ilk açıklanan listede yer alan Sarımsak, Fasulye ve Barbunya’yı yasaklı ürünler listesine eklemesi kabul edilir bir durum değil” diye konuştu.

STM Değerlendirme Komisyonu’nun açıkladığı listeler ile birlikte müracaat eden yaklaşık 250 firmanın müracaat ettikleri ürünlerin dağıtımı yapıldı. Firmalar aldıkları uygunluk belgeleri ile İran’dan getirecekleri ürünleri Van’a getirmek üzere iken, Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın ilk açıkladığı listede yer alan 3 ürünü yasaklı ürünler listesine almasını, VATSO üyeleri, bu durumu bürokrasi skandalı olarak nitelendirildi.

Yıllardır Ankara’dan ülkeyi yöneten bazı bürokratların yapmış olduğu yanlış uygulamaların canlarına tak ettiğini söyleyen Kandaşoğlu şöyle devam etti: “Bu türden uygulamalar halkımızın mağdur olmasına neden olmuş, ticaret yapılamaz hale gelmiştir. Böyle yanlış uygulamalar devam edecekse ve sınır ticareti bu uygulamalarla kısıtlanacaksa, sınır ticaretinin kapatılmasını istiyoruz.Dış Ticaret Müsteşarlığı’nın skandal olabilecek bu uygulamadan hemen vazgeçmesini beklemekteyiz. Çünkü alınan yanlış kararlar ve bazı bürokratların yapmış olduğu bu uygulamadan mağdur olan üyelerimizdir. Dolayısıyla bu yanlış uygulamalar bölgemizin özelde de kentimizin kalkınmasına vurulan bir darbedir. Böylesi keyfi uygulamalara son verilmesini istiyoruz.”